MZe: Zásadní vliv na sklizeň bude mít počasí v následujících týdnech

Zásadní vliv na letošní sklizeň bude mít podle Ministerstva zemědělství (MZe) počasí v následujících týdnech. Pokud přijdou pravidelné srážky, není důvod obávat se významnějších škod. Resort v současné době nemá od zemědělců hlášeny významné podněty o škodách způsobených suchem. Uvedl to mluvčí úřadu Vojtěch Bílý.

Ozimy podle MZe většinou vzcházely dobře. Momentálně zemědělci vysévají jařiny, které jsou na dlouhodobější sucho především při vyrůstání značně citlivé. "Situace na většině území zůstává vinou kombinace teplejšího průběhu počasí a nízkých srážkových úhrnů neuspokojivá a obecně lze konstatovat, že suché období pokračuje. V posledních dnech byly srážky velice malé, či na mnoha místech vůbec nepršelo," uvedl Bílý.

Meteorologové zhruba v polovině týdne předpovídají ochlazení a déšť. I tak lze podle Bílého ale předpokládat, že se zemědělci musejí připravit na suchý rok a celkové rozšíření sucha.  Ministerstvo v posledních třech letech na ochranu před následky sucha vynaložilo zhruba 26 miliard korun. Šlo o vodohospodářská opatření, ale i ta v programu rozvoje venkova.

Prostřednictvím národních dotací poskytuje MZe kromě jiného od roku 2001 příspěvky z programu Podpora vybudování kapkové závlahy v ovocných sadech, chmelnicích, vinicích a ve školách. Úspora vody proti závlaze postřikem činí podle Bílého 30 až 50 procent. Zemědělci mohou získat podporu 72 tisíc korun na hektar vybudované kapkové závlahy. Musejí ji provozovat alespoň sedm let od data poskytnutí dotace. Kapkovou závlahu mezi lety 2016 až 2020 zhotovilo podle Bílého 265 pěstitelů na zhruba 2000 hektarech zemědělské půdy. Vyplacené příspěvky činily asi 130 milionů korun. MZe v budoucnu očekává rostoucí zájem o tyto dotace.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down