Na jihu Čech loni stoupla výroba mléka, stavy prasat klesly

V jižních Čechách vyrobili mlékaři loni 350,5 milionu litrů mléka, meziročně o 3,1 procenta víc. Klesly stavy skotu i prasat, o 40,4 procenta vzrostly počty chované drůbeže. Vyplývá to z informací Českého statistického úřadu (ČSÚ). V kraji se chová druhé největší množství skotu v ČR. Každá pátá česká kráva bez tržní produkce mléka se pase na jihu Čech. K vyšší produkci mléka pomohla stabilizace výkupní ceny i působení největší české mlékárny Madety. Uvedla to ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná.

K 31. prosinci 2018 chovali zemědělci v kraji 210 tisíc kusů skotu, meziročně o 711 kusů méně (0,3 procenta). Podíl na celorepublikovém chovu byl 15,4 procenta, stejně jako poslední tři roky je tak kraj druhý v ČR, po Vysočině. Na prodeji mléka v zemi se Jihočeši podíleli z 11,3 procenta. "Z údajů jednoznačně vyplývá významný podíl našeho regionu na republikové živočišné výrobě. Čelní příčku národní agro-hitparády zaujímají jihočeští chovatelé krav. Každá pátá česká kráva bez tržní produkce mléka se pase v Jihočeském kraji. Také z hlediska objemu produkce mléka zdejší chovatelé vloni dosáhli nadprůměrné výsledky. Pomohla k tomu stabilizace výkupní ceny, dobré fungování silného odbytového družstva i působení největší české mlékárny v regionu, Madety," uvedla Šťastná. Madeta, která má asi 1500 zaměstnanců, loni nakoupila 316,9 milionu litrů mléka, řekla mluvčí této mlékárny Marta Faktorová.
Stavy prasat klesly o 8800 kusů, o 8,5 procenta, na 94 tisíc prasat. Převládají prasata na výkrm, v kraji tvořila 35,6 procenta všech prasat. Pokles označila Šťastná za smutný trend. "Chovy prasat se ztenčily zejména kvůli propadu výkupních cen vepřového masa na nejnižší úroveň posledních deseti let v kombinaci se stále přísnějšími zákonnými požadavky na chovatele. Domnívám se, že prasata byla vloni zisková pouze pro firmu Agpi, která prodala státu vepřín v Letech na Písecku," sdělila ředitelka. Podle ČSÚ chovali loni jihočeští zemědělci 2,43 milionu kusů drůbeže, v porovnání s rokem 2017 stouply stavy o 699 500 kusů, o 40,4 procenta. Byl to mezi kraji druhý nejvyšší nárůst. Konzumních vajec kraj loni vyprodukoval 108,3 milionu kusů, meziročně o 6,2 procenta méně.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down