Na jižní Moravě začala sklizeň, deštivé počasí ji komplikuje

Na jižní Moravě začala minulý týden sklizeň polních plodin, ovšem deštivé počasí ji komplikuje. A předpoklady očekávaných výnosů se spíše nenaplňují. Průběh zimního, jarního i současného letního počasí není příznivý, řekl předseda Regionální agrární komory Jihomoravského kraje Václav Hlaváček.

Kvůli intenzivním dešťům posledních dnů jsou pole mokrá a v obilí se drží vlhkost. "Srážky byly letos kupodivu poměrně slušné. Ale problém byl v tom, že zima byla abnormálně teplá a v některých regionech pokračovala invaze hrabošů, kteří poškodili především ozimé porosty řepky a pšenice a také pícniny," vyjmenoval Hlaváček. Kvůli teplému podzimu a zimě se také rozšířily virózy u ozimých ječmenů a množství zaoraných polí s touto plodinou označil Hlaváček za rekordní. Jako poslední negativní faktor vypíchl pozdní jarní mrazy ve druhé polovině dubna, teploty klesaly až k minus šesti stupňům. "Následky byly vidět okamžitě v sadech a vinicích, ale na řepce až později. Po dvou třech týdnech se objevily na stvolech praskliny, mráz ovlivnil fázi kvetení, která byla z mého pohledu velmi krátká a nedošlo k obsazení celého lusku," řekl Hlaváček.

Obavy z deště

Aby sklizeň nyní mohla postupovat plynuleji a obilí neutrpělo další ztráty na kvalitě, bylo by podle Hlaváčka ideální, kdyby v dalších třech týdnech pršelo jen minimálně, nejlépe vůbec. "A k tomu slabý vítr, aby se nedržela vlhkost," doplnil předseda komory. Podle dlouhodobé předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu se v prvních třech červencových týdnech dají očekávat nejpravděpodobněji průměrné srážky.

Ceny komodit

Až se podaří sklidit, budou si zemědělci lámat hlavu s tím, kdy a co prodat. Ceny jsou totiž v poslední době nestabilní. "Řepka vyskočila na 17 000 až 18 000 korun za tunu, nyní už zase klesá. Pšenice byla na 5000 až 6000 a zase se cena propadá. Nedá se v tom orientovat a zemědělci jsou kvůli tomu skeptičtí," řekl Hlaváček. Poznamenal, že nechce být pesimistou, ale nepříjemnou realitu dokreslují dopady konsolidačního balíčku, který výrazně zvýšil zemědělcům daň z nemovitosti, zároveň pobírají nižší evropské i národní dotace. "Když se to sečte, radost z toho nevyplývá," dodal.*

Žně
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down