Na obecní kanalizaci není ještě napojeno více než 1,5 milionu lidí

V České republice bylo předloni na kanalizace napojeno 8,88 milionu obyvatel, z toho 8,5 milionu bylo napojeno na kanalizaci s čistírnou odpadních vod (ČOV). Meziročně se počet lidí napojených na kanalizaci s čistírnou odpadních vod zvýšil o 1,3 procenta. Uvedl to Český statistický úřad. Podle ministerstva životního prostředí tak stále na obecní kanalizaci není napojeno více než 1,5 milionu lidí.

Největší podíl lidí je na kanalizaci napojený v Praze, naopak nejméně v Libereckém kraji. Délka kanalizační sítě předloni činila 45 884 kilometrů. Z toho se 4700 km vytvořilo a rekonstruovalo i z evropských peněz, například z operačního programu Životní prostředí. Dokončeno bylo více než 500 intenzifikovaných, rozšířených či rekonstruovaných ČOV. Dále bylo nově napojeno na vyhovující ČOV více než 539 000 obyvatel, řekla za ministerstvo Dominika Pospíšilová.

V současném programovacím období do roku 2020 se plánuje proplatit 10,5 miliardy korun. Zájem je však větší. Největší zájem je ze strany měst a obcí. Stát je připravený převést do programu další miliardy z programů, kde čerpání peněz tak rychle nejde. Zatím jsou schválené projekty za necelé čtyři miliardy korun, přičemž by se mělo vybudovat zhruba 635 kilometrů kanalizace, 61 nových čistíren a 18 čistíren by se mělo zrekonstruovat.

Další peníze nabízí obcím ministerstvo zemědělství skrze evropský Program rozvoje venkova, který se od roku 2013 zaměřuje na podporu obcí do 1000 obyvatel. Na 450 projektů poslalo 4,4 miliardy korun, nyní je připravené pokračování programu do roku 2022 za 4,8 miliardy Kč.

Ministerstvo životního prostředí loni spustilo nový dotační program na zřízení domovních čistíren vod pro budovy ve vlastnictví obcí. Poběží do konce letošního listopadu, je v něm 100 milionů korun.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *