22.05.2018 | 09:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Některé násadové a plůdkové rybníky na jihu Moravy jsou bez vody

Některé násadové a plůdkové rybníky, které obhospodařuje Rybníkářství Pohořelice, jsou zcela bez vody, v řadě z nich chybí oproti normálnímu stavu třetina až polovina vody. Sucho tak na chovatele ryb na jižní Moravě dopadá tvrdě už druhý rok po sobě, uvedl ředitel podniku Roman Osička. Průměrně chybí v těchto typech rybníků 40 procent vody, což komplikuje chov ryb určených pro trh. Průměrná doba odchovu ryby je čtyři roky.
"Po loňském suchu jsme věřili, že se situace spraví, ale vypadá to, že to letos bude ještě horší. Sněhu bylo málo a jarní vody taky. Musíme se tomu přizpůsobit. Bohužel počasí se mění a poučky, které jsme se učili kdysi, už neplatí," uvedl Osička.

Podle množství vody musejí rybáři uvažovat, kolik násady do rybníků dát. Při nižší násadě je logicky nižší i výnos z tržní ryby. "Vánoční kapr letos bude, otázka je, jestli nebude lehčí. Ještě je otázka, jak bude vypadat léto a září. Pokud budou tropické teploty, tak to také růstu ryb moc neprospěje," poznamenal Osička. S množstvím vody v rybnících s tržní rybou, které bývají větší a vydatněji napájené než rybníky násadové a plůdkové, zatím problém není, v nich je vody dostatek.
Déšť v minulém týdnu rybářům alespoň částečně pomohl, ale voda stále chybí. "Menším rybníkům by pomohl například přívalový déšť, i když ten spláchne do rybníka i ornici, což také není ideální. Ale jsme rádi za každou kapku," řekl Osička. Alespoň zatopené dno rybníka také snižuje náklady na údržbu. "Dno rychle zarůstá," poznamenal Osička a uvedl, že velmi rychle vyraší například semenáčky topolů či olší. Podnik obhospodařuje přes 140 nádrží s plochou 1400 hektarů. Meteorologové příznivou předpověď pro chovatele ryb ani pro zemědělce zatím nemají. Teploty mají být v nejbližších týdnech spíše nadprůměrné a srážky průměrné či podprůměrné.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down