Někteří podnikatelé v Rusku dokážou obejít zákaz dovozu evropských potravin

Jak dodávat italský parmazán, nizozemskou goudu a britský čedar milovníkům sýra v Rusku a vyhnout se zákazu dovozu evropských potravin, který Kreml zavedl jako odpověď na sankce, jež západní země uvalily na Rusko za jeho postup v ukrajinské krizi. Na to přišel právník Suren Matevosjan, který založil společnost, jež od ruských zákazníků přijímá objednávky na sýr po internetu a nákup jim posílá poštou.

Matevosjanův postup je legální, protože se nakupuje v internetovém obchodě v Německu, mimo ruskou jurisdikci, a jednotlivci mohou dovézt do země až pět kilogramů potravin, aniž by porušili zákaz dovozu.

Matevosjan říká, že jeho obchod, který prodává sýry vyrobené na malých farmách v Německu, Francii, Itálii, Británii a Nizozemsku, byl původně zaměřen na konzumenty ze střední třídy a očekával průměrnou výši nákupu za 40 eur (1100 Kč). Lidé ale při nákupu na jeho stránkách internetových stránkách utrácejí v průměru 80 až 100 eur a Matevosjan dodává, že mezi jeho zákazníky jsou vládní úředníci, bankéři i vysocí manažeři. V současnosti má obchod v průměru pět objednávek denně a z každého prodaného kilogramu má zisk deset až 15 eur. Aby vyhověl zákonu, odmítá obchod objednávky od restaurací.

Odpověď na to, jak obejít dopad embarga v Rusku, znají i další tamní podnikatelé. Například luxusní moskevská restaurace sídlící v přízemí budovy, má na svém jídelníčku položku nazvanou "zakázané sýry". Na dotaz, co to je, číšník říká, že to jsou sýry, které jsou na seznamu zakázaných. Obejít zákaz lze i tak, že zboží se přebalí v sousední zemi, aby se zamaskoval jeho původ. Nákladní auta, která projíždějí Ruskem, mohou tajně část nákladu vyložit, případně mohou být dovážené potraviny vedeny jako něco jiného, uvádí se v agenturních zprávách.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down