Objem těžby dřeva loni na jižní Moravě klesl na pětileté minimum

Objem těžby dřeva na jižní Moravě byl loni nejnižší za pět let, a to 1,84 milionu metrů krychlových. Nejvíce dřeva se vytěžilo v době vrcholící kůrovcové kalamity v roce 2020, kdy se těžil dvojnásobek proti předchozímu roku. Meziročně těžba loni poklesla o 700 000 metrů krychlových dřeva. Drtivou většinu i loni tvořila nahodilá těžba, přičemž se takto vytěžilo 1,5 milionu metrů krychlových jehličnanů. Obnova lesa byla téměř stejně intenzivní jako v roce 2021 a lesníkům se podařilo zalesnit téměř 5000 hektarů holin, vyplývá z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad.

I když se loni těžba dostala na pětileté minimum, stále ještě nebyla na úrovni před kůrovcovou kalamitou, kdy se těžilo okolo 1,2 milionu metrů krychlových. Letos by měl objem těžby dále klesat. Například ředitel Lesů města Brna Jiří Neshyba před několika dny řekl, že kůrovcová kalamita se zdá být minulostí a je potřeba už dotěžit souše jen na hůře přístupných místech, kde ještě ohrožují návštěvníky lesa. Podle něj je konečně možné se po čtyřech letech vrátit k běžné péči o les a k výchovným zásahům.
I loni převládalo při těžbě smrkové dřevo, kterého lesníci vytěžili 1,2 milionu metrů krychlových. Borovice vytěžili loni 178 000 metrů krychlových. Byly napadené kůrovcem stejně jako smrky a také usychaly. Na nedostatek vody v dřívějších letech reagovaly ale i listnaté dřeviny. Na některých místech prosychaly duby a buky. Listnatých dřevin se loni vytěžilo 348 000 metrů krychlových, což je o 80 000 víc než předloni.
Při zalesňování už naopak převládají listnaté dřeviny, nejčastěji buk a dub. Listnáče byly vysazené na 3000 hektarech, jehličnany téměř na 2000 hektarech. O rok dříve bylo ještě více listnáčů a o něco méně jehličnanů. Podíl smrku je při nové výsadbě zhruba pětinový. Druhová skladba se tak v nových lesích výrazně mění a lesníci se snaží na holiny sázet obvykle alespoň tři druhy, ale často i více druhů dřevin, aby vznikl les, který bude odolnější vůči biotickým i abiotickým rizikům.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down