04.04.2022 | 11:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odborník: Výskyt kůrovce bude záviset na dalším vývoji počasí v Česku

Chladnější průběh počasí v uplynulých dvou letech a dostatek srážek v loňském roce pomohl snížit výskyt kůrovce v lesích v Česku. Jak se jeho populace bude vyvíjet v letošním roce, zatím není jisté, kůrovec zatím není aktivní. Na lesnickém veletrhu Silva Regina v Brně to řekl Jan Téra z Lesnické akademie Trutnov. Sadebního materiálu ve školkách je podle něj dostatek.

"Za poslední dva roky došlo ke zbrzdění kůrovcové kalamity. Jak se bude situace vyvíjet, zatím není jisté, bude záležet na dalším vývoji počasí. Obecně kůrovci prospívá teplé a suché počasí, jeho populace se pak rozvíjí dvojnásobně rychle ve srovnání s chladnějším počasím," dodal.

Aktuální pokles teplot ale ještě letošní populaci kůrovce neovlivní, zatím ještě není aktivní. Pro další postup kalamity v lesích v Česku je podle Téry důležité i to, jak správci lesů zvládli zlikvidovat všechna ohniska kalamity a hlavně odstranit všechno nakažené dřevo z lesů. I tam, kde už kůrovec zničil velkou část porostu, je důležité zbylé smrky ochránit, aby byl dostatek osiva pro obnovu lesů.

"Lesní školky u nás mají dostatek sadbového materiálu pro obnovu kůrovcových holin. Jen v roce 2021 vyexpedovali lesní školkaři pro obnovu holin 210 milionů sazenic, což je téměř dvojnásobek běžného množství před kalamitou," řekl Téra.

Při obnově lesů je pak potřeba pamatovat na druhovou pestrost. Zásadou je mít v porostu alespoň čtyři druhy dřevin. Pokud by se v budoucnu vyskytla situace podobná kůrovcové kalamitě, která jeden druh zničí, nebude katastrofa tak rozsáhlá.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down