Ovocnáři: Mráz teď může ublížit meruňkám, ochrana je drahá

Nadcházející silné noční mrazy v Česku by mohly ublížit především meruňkám. Preventivní ochrana proti mrazu je ekonomicky nevýhodná. Řekl to předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu se mohou teploty v noci o víkendu dostat až na minus sedm stupňů Celsia, a v noci na pondělí dokonce na minus devět.

Preventivní ochrana sadů proti mrazu je podle Ludvíka složitá. "Účinná opatření jsou mimořádně drahá a ekonomicky v podstatě téměř nereálná," uvedl předseda ovocnářů. "Nejúčinnější je pálení parafínových svící. Ale náklady na ty svíce meziročně vzrostly o 50 procent," dodal. Další kroky, třeba umělé vytváření mlhy, se zase podle něj dají využít jen pro velmi nízké mrazy.

Mrazy v nejbližších dnech představují riziko zejména pro pěstitele meruněk. "Meruňky jsou na většině území, kde se pěstují - hlavně na Moravě, v plném květu. Náchylnost k poškození už tu bude při teplotách těsně pod bodem mrazu," řekl Ludvík. Většina ploch s meruňkami je však podle něj na místech, kde zřejmě nebudou hrozit nejsilnější mrazy.

Třeba ovocnáři na Litoměřicku se shodli, že je pro ně pěstování meruněk ekonomicky nevýhodné. Někteří se chystají jejich pěstování omezit. Před blížícími se mrazy proto stromy chránit nebudou. "Zbyde nám asi jeden hektar. Ekonomicky se to nevyplatí, takže zatím nové sázet nebudeme," řekl pěstitel Jakub Buřil z Horních Beřkovic. Podle šéfa ovocnářů Ludvíka je navíc problémem to, že se pěstitelé nemohou proti škodám způsobeným mrazem pojistit.

V příštím týdnu budou teploty podle meteorologů zase postupně stoupat. Stále se však mohou i koncem týdne dostat v noci mírně pod nulu. Nynější mrazy určitě nejsou podle předsedy Ovocnářské unie poslední vlnou ochlazení, až do poloviny května mohou následovat další.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down