17.05.2022 | 09:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pěstitelé ovoce mají obavy z rozšiřujícího se sucha

Ovocnáři mají obavy z rozšiřujícího se sucha, které umocňují vysoké teploty. Sadů s umělou závlahou je velmi málo. Naopak jarní mrazy, které mohou hrozit do půlky května, sady letos přestály bez větší újmy. Částečné škody jsou kvůli mrazům jen na meruňkách. Uvedl to předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.

"Máme za sebou poměrně suchou a teplou zimu a jaro s nedostatkem srážek, které pokračuje. Nepříznivý stav umocňují současné vysoké teploty. Pokud v nejbližší době významněji nezaprší, může sucho úrodu významně ohrozit," řekl Ludvík. Současné počasí má podle něj červencový charakter. Sadů s umělou závlahou je v Česku podle Ludvíka necelá třetina ploch. V suchých letech přitom bez umělé závlahy nelze dosáhnout dobré úrody. Pro porovnání například ve významné evropské ovocnářské oblasti v Jižním Tyrolsku v Itálii je pod závlahou 100 procent jabloňových sadů. Budování závlah však provází řada úskalí. Tím hlavním je zajištění dostatku vody. Pro sázení sadů totiž nejsou vhodná místa u otevřených toků řek, protože tam je větší riziko mrazů, které na jaře dokážou zničit i celou úrodu. Naopak v místech pro sady vhodnějších bývá povrchové vody málo. Jarní mrazy ovocnáře letos s výjimkou meruněk příliš nepotrápily. "Odhadujeme, že úroda u meruněk bude o něco nižší, než jsme zvyklí," řekl Ludvík. Nejvíce podle něj meruňky v květu poškodily první dvě mrazové vlny ze začátku dubna, přičemž škody se liší podnik od podniku a různě jsou zasaženy i jednotlivé odrůdy. Nadprůměrná úroda meruněk se tedy podle Ludvíka čekat nedá, ale stejně tak se nebude opakovat například rok 2020, kdy se kvůli mrazům sklidilo pouhých 470 tun meruněk. Loni sklizeň meruněk v ČR činila téměř 1900 tun. Přesnější odhady sklizně by ovocnáři měli mít k dispozici ve druhé polovině června.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down