Po zdražování v dubnu se některé potraviny v květnu dostaly pod březnové ceny

Poté, kdy v dubnu potraviny sledované Českým statistickým úřadem (ČSÚ) meziměsíčně hlavně zdražovaly, se některé položky v květnu dostaly pod březnové ceny či se jim téměř vyrovnaly. Například za kilogram pšeničné hladké mouky lidé zaplatili 19,18 koruny, což bylo o 2,89 procenta méně než v březnu a pokles o 9,27 procenta proti dubnu. Opačný vývoj měly zejména brambory, které se dostaly na nejvyšší ceny od začátku roku, a jablka. Celkově ale většina potravin v květnu podle ČSÚ zlevnila jak meziměsíčně, tak také ve srovnání s lednem a meziročně.

Ceny proti dubnu klesly u sedmi sledovaných položek ze třinácti

Údaje vycházejí z pravidelného měsíčního průzkumu ČSÚ. Ceny jsou zjišťovány jednorázově v terénu a nevstupují do výpočtu měsíčních spotřebitelských cen. Ve srovnání s dubnem lidé v květnu ušetřili na sedmi sledovaných položkách ze 13. Kromě mouky také na kilogramu krystalového cukru. Stál 26,55 koruny, což bylo o 7,94 procenta méně. Nejvyšší cenu měl letos cukr v lednu, kdy vyšel na 29,90 koruny, tedy o přibližně 13 procent více. Nejvýrazněji pak proti dubnu v květnu zdražilo balení deseti vajec. Zatímco předchozí měsíc ho lidé koupili za 43,32 koruny, nyní cena stoupla na 44,72 koruny. Ve srovnání s lednem vejce podle ČSÚ naopak zlevnila o 3,99 procenta a meziročně téměř o čtvrtinu. V meziměsíčním zdražování pokračoval kilogram konzumních brambor, za který lidé v květnu zaplatili 28,02 koruny, což bylo od začátku roku nejvíce. Brambory jsou od ledna v obchodech jedinou položkou, která podle ČSÚ ve srovnání s minulým rokem výrazně zdražuje. Předseda Českého bramborářského svazu Josef Králíček už dříve řekl, že za navyšováním cen brambor stojí mimo jiné dlouhodobé sucho a špatná úroda. Na 37,43 koruny pak vzrostla cena za kilogram jablek, a nepatrně tak překonala maximum z letošního února ve výši 37,42 koruny. Zejména pěstitele ovoce tento rok zasáhly silné mrazy. Stát je na jejich podporu připraven vyčlenit peníze ze státního rozpočtu. Vedle toho žádá o příspěvek Evropskou komisi, uvedl už dříve ministr zemědělství Marek Výborný. Ze zveřejněných údajů ČSÚ vyplývá, že v dubnu ceny výrobců v zemědělství meziročně klesly 12. měsíc za sebou, a to o 13,4 procenta. Zlevňovala zejména rostlinná výroba, meziročně o 18,6 procenta. Ceny zeleniny klesly zhruba o pětinu a obilovin o více než čtvrtinu. Naproti tomu o 55,6 procenta zdražilo ovoce a o pětinu brambory. Vývoj výrobních cen v zemědělství podle analytiků snižuje riziko dalšího skokového zdražení potravin, jaký spotřebitelé v obchodech zaznamenali v dubnu. Potraviny byly se začátkem letošního roku přeřazeny do nižší sazby DPH 12 procent. Naopak do základní sazby DPH 21 procent se přesunula většina nápojů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down