Pokles cen by se měl zastavit

Pokles výkupních cen mléka v České republice, který začal loni, by se měl zastavit. Uvedl to předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha při zasedání výboru a kontrolní komise svazu ve Větrném Jeníkově s odkazem na to, že cena mléčných výrobků v některých zemích EU se už začala zvyšovat. Mlékárny v České republice podle Pýchy letos v lednu vykupovaly mléko za šestou nejnižší cenu v EU.

"Určitě očekávám, že se zastaví pokles a nastoupí stagnace, případně malý růst cen mléka," řekl předseda svazu. Mléko je pro tuzemské zemědělce komoditou zásadního významu, která jim pomáhá udržovat tržby i celoroční zaměstnanost. Výkupní ceny mléka začaly klesat ve druhé polovině minulého roku kvůli obavám z dopadu ruských sankcí na evropský trh. V červenci 2014 se průměrná výkupní cena litru mléka v Česku pohybovala kolem 9,50 Kč. Nyní se podle chovatelů krav dostává mírně pod 8,50 Kč. "To je na hraně rentability," řekl předseda. Dlouhodobě může podle Pýchy pomoci posilování odbytových organizací. "Fakt je ten, že neustále máme problémy s cenou. Dosahujeme nižší finální ceny než naši kolegové v západní Evropě," řekl. Farmářské ceny mléka v ČR podle něj zaostávají za průměrem v unii zhruba o desetinu. Lépe jsou placeni kupříkladu producenti ve Francii a v Rakousku. Společně prodávají čeští zemědělci 67 procent mléka, obchod je roztříštěn do 38 odbytových organizací. Podle Pýchy je potřeba společný prodej posílit. Na západě už vznikají i nadnárodní odbytové organizace, které vlastní rovněž zpracovatelské kapacity, upozornil. V České republice loni nákup mléka stoupl o 1,3 procenta na 2351 milionů litrů. Nejvíc mléka produkují chovatelé krav z Vysočiny. Obavy mezi nimi vyvolává to, že od dubna přestanou platit kvóty regulující množství vyrobeného mléka v zemích EU. Podle Pýchy se zrušení kvót asi hned neprojeví, protože země, které se na tuto změnu připravují, už výrobu mléka zvyšují, dokonce budou platit pokutu za překročení kvóty. "Takže ta produkce na trhu už je," konstatoval. Ceny mléka však zřejmě budou daleko víc kolísat.  Předpokladem k udržení mléčné výroby v Česku je podle předsedy i to, zda dokážou konkurovat dovozu tuzemské mlékárny. Důležitá je i modernizace výroby. Podle Pýchy Evropská komise očekává do roku 2024 růst výroby mléka v zemích, které do chovu krav a zpracovatelských kapacit hodně investují, jako je Nizozemsko, Německo, Polsko. Naopak ČR patří mezi státy, kde předpokládá snížení mléčné produkce.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down