Pokuta za prodej na farmářském trhu

Inspektoři Státní veterinární správy (SVS) zjistili, že na farmářském trhu v Brně na Vinohradech prodával začátkem října muž polévku z domácí zabijačky. Jelikož jde o maso ze zvířete, které neprošlo veterinární prohlídkou, není možné prodávat žádné masné výrobky z něj, upozornil v tiskové zprávě mluvčí SVS Petr Vorlíček. Muž proto dostal pokutu.

"S tímto ročním obdobím je v českých zemích spojen tradičně zvyk domácích porážek čili zabijaček. Pro ně platí výjimka ze zákona a takto poražená zvířata nemusí projít veterinární prohlídkou. Maso z takto poraženého prasete je však určeno pouze pro omezený okruh spotřebitelů, což jsou členové domácnosti chovatele a osoby blízké. Rozhodně není možné maso z doma poražených zvířat veřejně nabízet a prodávat," řekl Vorlíček. Přesto občas inspektoři na podobný jev narazí.
Inspektoři tak podle zákona polévku znehodnotili a zakázali její další prodej. Muž také musí zaplatit pokutu v řádu tisíců korun. Kromě prodeje polévky z domácí porážky ji dostal ještě za to, že ji vyráběl, aniž byla výrobna registrována u krajské veterinární správy. Kdo chce potraviny z vepřového prodávat, musí nechat zvíře porazit na jatkách. Ta jsou totiž pod veterinárním dozorem. Pouze v případě domácí zabijačky platí, že odpovědnost za konzumaci potravin z poraženého prasete bere chovatel "na sebe".*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down