Polím s bramborami škodí sucho, déšť by ještě mohl pomoci

Na Vysočině přibývají oblasti, kde bramborovým polím začíná škodit sucho. Pomoci by jim ještě mohl déšť, pokud přijde přibližně do dvou týdnů, řekl předseda Českého bramborářského svazu Josef Králíček. Nedostatek vláhy se podle něj tolik neprojevuje v Polabí a na jižní Moravě, kde se pěstují ranější brambory sklízené od konce května. Z Vysočiny je třetina českých brambor, jejich sklizeň ale začne později.

Pěstitelům se letos podařilo brambory včas nasázet. "Vývoj v Polabí, na jižní Moravě i na Vysočině probíhal velmi dobře a porosty byly a řekněme jsou ve velmi dobrém stavu. Nicméně poslední dobou, a to zejména na Vysočině, přibývá oblastí, kde už ty porosty trpí suchem," uvedl Králíček. Některé odrůdy brambor podle něj stres nevyrovnají a sucho poznamená jejich výnosy.
V Polabí a na jižní Moravě naplno začala sklizeň brambor v první třetině června, jako obvykle. "Teď je situace, kdy dochází k lokálnímu přebytku těch velmi raných a raných odrůd a prudce klesá farmářská cena, za kterou je ti pěstitelé prodávají," řekl předseda svazu. Farmářská cena se podle něj pohybuje mezi čtyřmi až pěti korunami za kilogram.
Pokud u ostatních plodin ceny kopírují zvýšené náklady pěstitelů, u brambor to podle předsedy tak není. V obchodních řetězcích se podle něj dá kilogram koupit za cenu okolo devíti korun, což odpovídá tomu, co nyní za brambory dostávají pěstitelé v Německu. "Je obrovský rozdíl mezi cenou farmářskou, kterou dostávají naši a němečtí pěstitelé," řekl. Doplnil, že pro české spotřebitele je naopak cena brambor v obchodech velmi výhodná.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down