Poptávka zemědědělců po evropských dotacích převyšuje nabídku asi o dvě třetiny

Zemědělci a potravináři podali v podzimním kole evropského rozvojového programu žádosti na projekty za 9,3 miliardy korun. Stát plánoval přerozdělit zhruba tři miliardy. Navýšení programu se zatím neplánuje. Uvedla to mluvčí ministerstva zemědělství Markéta Ježková. Největší zájem byl o investice do zemědělských podniků, kde bylo podáno 3661 žádostí za 5,9 miliardy korun. Na tento záměr je vyčleněno 1,14 miliardy korun.

Ministerstvo připravuje analýzu přijatých žádostí. Úvahy o navýšení alokace jsou zatím předčasné, sdělila Ježková. Dodala, že Program rozvoje venkova je v polovině svého období a veškeré závazky nad rámec ročních alokací jdou na úkor budoucích rozpočtů.

Převis poptávky byl i dříve. V předchozím kole stát chtěl přerozdělit 4,6 miliardy korun, zemědělci a potravináři žádali 9,2 miliardy Kč. Nejvíc peněz chtěli na modernizace. Nakonec bylo schváleno k přerozdělení 5,7 miliardy korun.

Podle údajů, které poskytla mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu Vladimíra Nováková, bylo celkem podáno skoro 5000 žádostí. Zhruba 1500 žádostí bylo na projekty na rozvoj živočišné výroby do jednoho milionu korun, 577 žádostí na projekty v rostlinné výrobě do pěti milionů korun, 557 žádostí na malé záměry do milionu v rostlinné výrobě. V rostlinné výrobě na projekty nad pět milionů korun chtějí zemědělci 1,1 miliardy.

Ministr zemědělství Marian Jurečka byl několikrát kritizovaný za zvýšení maximální možné podpory z 50 milionů korun na 150 milionů. Ministr oponuje tím, že zvýšení nebylo na úkor malých hospodářů. Ministerstvo podle něj podpořilo všechny malé projekty, které zemědělci chtěli realizovat.

Z Programu rozvoje venkova budou moci zemědělci do roku 2020 čerpat téměř 97 miliard korun. Podíl českého rozpočtu na programu je 35 procent, zbytek jsou evropské peníze.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down