Při jednání s Ruskem je nutný jednotný přístup Evropské unie

Účinnost opatření Evropské unie ke zmírnění dopadů ruských sankcí a aktuální otázky zemědělského sektoru byly předmětem nejen setkání ministrů zemědělství v Bruselu, ale také dvoustranných jednání ministra Mariana Jurečky s eurokomisaři Philem Hoganem a Vytenisem Andriukaitisem, viceprezidentem Evropské investiční banky Wilhelmem Moltererem i europoslanci a představiteli unijních zemědělských nevládních organizací. Informoval o tom vedoucí tiskového oddělení Ministerstva zemědělství Radek Melichar.

„Od členských států zazněla kritika, že dosud přijatá opatření ke zmírnění ruských sankcí nepřinesla požadované výsledky. Například v sektoru mléka nadále pokračuje pokles výkupních cen. Opatření sice přispěla k určité stabilizaci na unijním trhu, ale zatím neměla očekávaný efekt. Ministři se shodli, že při uvolnění ruských sankcí musí EU postupovat jednotně, aby dvoustranná jednání členských států s Ruskem nezpůsobovala další nestabilitu trhů se zemědělskými produkty,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Česká republika zaznamenala negativní signály na trhu s mlékem a vepřovým masem. Jsou to zejména propad cen, snížená poptávka a hromadění zásob obou komodit. V sektoru ovoce a zeleniny se dopady sankcí ve všech členských státech Evropské unie projevují přebytkem produkce, která je sice uskladněna, ale obchodníci hledají cesty, jak toto zboží prodat, sdělil Melichar.

Stávající lotyšské předsednictví v Radě EU představilo ministrům své priority pro nadcházející půlrok. K hlavním tématům patří zjednodušení společné zemědělské politiky, ekologické zemědělství, školní schémata pro ovoce, zeleninu a mléčné výrobky. Pozornost bude také věnována otázce bezpečnosti potravin, zdraví zvířat a rostlin.

Ministr Marian Jurečka v rámci bilaterálního jednání s eurokomisařem Philem Hoganem zdůraznil především potřebu rychlého schválení nového Programu rozvoje venkova ČR a uvítal jeho prioritu věnovat se zjednodušení pravidel společné zemědělské politiky.

S komisařem Vytenisem Andriukaitisem hovořil ministr Jurečka zejména o aktuální otázce ruských sankcí, kvalitě a bezpečnosti potravin při dovozu ze třetích zemí a systému kontrol. Marian Jurečka zdůraznil význam tradičních značek a vysokou úroveň kvality a bezpečnosti potravin, uvedl Melichar. Na závěr jednání ministr Marian Jurečka oba komisaře pozval k návštěvě České republiky.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down