Produkce masa ve 3. čtvrtletí stoupla, vyšší byl i výkup mléka

Produkce masa v Česku se ve 3. čtvrtletí meziročně zvýšila o 2,7 procenta na 112 320 tun. Vyšší byla výroba hovězího, vepřového i drůbežího. Nákup mléka vzrostl o procento na 746,8 milionu litrů. Údaje zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). "K nejvyššímu nárůstu došlo u drůbežího masa, jehož výroba plynule roste od roku 2013," uvedla Renata Vodičková vedoucí oddělení statistiky zemědělství a lesnictví ČSÚ. Opačný trend naopak dlouhodobě zaznamenává maso vepřové. "V posledních čtvrtletích ale došlo k mírnému oživení jeho výroby," dodala Vodičková.

Produkce vepřového stoupla v letošním 3. kvartále meziročně o 1,6 procenta na 51 586 tun. "Cena jatečných prasat se po loňském propadu ve 3. čtvrtletí meziročně zvýšila o 24,4 procenta na 44,49 Kč za kilogram jatečně upraveného těla," doplnila Vodičková. Rostoucí ceny jatečných prasat využili chovatelé k prodeji i mladších a menších zvířat.
Výroba drůbežího masa dosáhla ve třetím čtvrtletí 43 258 tun. V meziročním srovnání to představuje nárůst o 4,8 procenta. Ceny jatečných kuřat se meziročně zvýšily o necelá dvě procenta. Kuřata se tak prodávala v průměru za 23,08 koruny za kilogram živé váhy.
Hovězího masa bylo vyrobeno 17 422 tun, meziročně o 1,1 procenta více. Porážky skotu na jatkách stouply o 0,6 procenta na 57 800 kusů. Mírné navýšení výroby hovězího masa souviselo podle statistiků s vyšším dovozem a nižším vývozem zvířat určených k porážce.
Podle předběžných výsledků zahraničního obchodu v období od letošního června do srpna se meziročně navýšil obrat obchodu s živým skotem, a to vzhledem k vyššímu vývozu zvířat k dalšímu chovu. "Obrat obchodu s živými prasaty a drůbeží se snížil v důsledku poklesu na obou stranách obchodu," uvádí ČSÚ.
Ve 3. čtvrtletí bylo nakoupeno od tuzemských producentů 746,8 milionu litrů mléka, meziročně o procento víc. Z toho mlékárny nakoupily od producentů a odbytových organizací ke zpracování 614,2 milionu litrů mléka, meziročně o necelá tři procenta méně. Ceny zemědělských výrobců mléka byly meziročně vyšší o 4,7 procenta. Zemědělci prodávali mléko za průměrnou cenu 8,62 Kč za litr, tedy o 31 haléřů levněji než v předchozím čtvrtletí.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down