Protesty zemědělců podle farmářů pomohly k prosazení jejich požadavků jen zčásti

Protesty zemědělců, které trvaly po celé zemi i v Evropě od konce února do května, podle farmářů z Plzeňska pomohly k prosazení jejich požadavků jen z malé části. Podařilo se například znovu prosadit zálohové platby. Ceny zejména rostlinných komodit jsou ale stále pod výrobními náklady a farmy často drží mírně "nad vodou" jen živočišná výroba, mléko, a jiné činnosti.

Vyplývá to z názorů zemědělců oslovených na Zemědělské výstavě na Hadačce, kterou pořádala společnost Kralovická zemědělská, s 3000 hektary jedna z největších farem na Plzeňsku.

Čemu pomohly protesty?

"Protesty nám pomohly aspoň se zálohovými platbami, které se znovu podařilo dojednat. Peníze by měly přijít na podzim, což opět umožní větší splátky faktur. Když loni vypadly, tak to bylo velké neštěstí, museli jsme si brát úvěry," řekl předseda představenstva Kralovické zemědělské Tomáš Pokorný. Farmy už také nemusí mít sedm procent neprodukční plochy, ale nově stačí pět procent. Snížily se ale téměř na polovinu národní dotace a také dotace na plochu, což hodně snižuje zisky, dodal Pokorný.

Ceny obilí a řepky

klas pšenice

Ceny obilí a řepky, které byly loni před sklizni ještě solidní, podle Pokorného kvůli dovozům z Ukrajiny a Ruska do Evropy postupně klesly hluboko pod náklady. "Problém je v tom, že nákladové ceny šly strašně nahoru - chemie, postřiky, které teď musíme kvůli velkým srážkám používat víckrát," uvedl.
Z rostlinné výroby tak stále žádný zisk není, a to ani z řepky, která zemědělcům jako jejich nejziskovější plodina dlouhodobě pomáhala. "Náklady jsou 10 000 korun na tunu a prodávala se i za 9000 korun. Tuna pšenice byla za 3500 až 4000 za tunu, také pod náklady," uvedl. Kralovičtí mají výhodu v tom, že provozují velkou živočišnou výrobu a veškeré plodiny kromě řepky a sladovnického ječmene mohou v případě nepříznivých cen zkrmit. Prasata jsou od loňska mírně zisková, prodávají se za 54 až 55 korun za kilogram, ale nákladové ceny dohání ty prodejní.
"Do současné doby jsem v praxi nezaznamenal nic, co by se z našich požadavků splnilo," řekl předseda Zemědělského družstva vlastníků Štichovice Václav Bulín. Ceny rostlinných komodit, kde přetrvávají největší problémy, se před 1,5 měsícem oživily. Teď opět padají. Mléko s cenou za 11 korun za litr přináší podle Bulína haléře zisku, cena masa je také stabilní.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down