Ptačí chřipka pronikla do dvou chovů kachen na Královéhradecku

Ptačí chřipka se rozšířila do chovů kachen firmy Perena v Královéhradeckém kraji. V regionu jsou dvě ohniska vzdálená od sebe zhruba 15 kilometrů, 40 000 ptáků utratí veterináři v pondělí, řekl novinářům ministr zemědělství Miroslav Toman. Jde o první komerční chovy, které letos ptačí chřipka zasáhla, a první letošní ohnisko v kraji. Firma Perena na webu uvádí, že je jednou z nejvýznamnějších kachních líhní v Evropě. V roce 2019 vylíhnula 14 milionů kachňat. Podle předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriely Dlouhé se v ČR chová na rozmnožování 149 000 kachen, utratí se tak zhruba třetina.

Podle veterinářů se ptačí chřipka objevila v komerčních chovech v obci Dobřenice a v Novém Bydžově - Zábědově na Královéhradecku. "V chovech v posledních dnech došlo k výraznému poklesu snášky a ke zvýšeným úhynům kachen. Zbývající kusy budou v souladu s legislativou utraceny," uvedli veterináři. Ohnisko okolo farmy Dobřenice bude mít přesah do Pardubického a ohnisko okolo farmy Zábědov do Středočeského kraje. Ministerstvo je v kontaktu s hejtmany dotčených krajů.
Jde tak o 14. a 15. letošní ohnisko v chovech drůbeže, náklady na odškodnění pro chovatele se budou pohybovat kolem 30 milionů korun, odhadl ministr. Stát na to podle něj peníze má. "Bohužel jsou tu ještě kontaktní hospodářství ve Středočeském a Pardubickém kraji," dodal ústřední ředitel Státní veterinární správy (SVS) Zbyněk Semerád. Chov nezvládnou zlikvidovat sami veterináři, nyní se společně s hasiči zařizuje logistika utrácení. "Teď to všechno připravíme a v pondělí ráno se to hospodářství utratí," dodal.
Ministr apeloval na dodržování biologické bezpečnosti v chovech, aby si lidé dávali velký pozor při přenosu krmiv či podestýlek. Zvláště pak v ekologických chovech, které mají kontakt s vnějším prostředím. Podle Semeráda se může riziko přenosu pouze snížit, ale ne úplně eliminovat, zvlášť když jde o vodní ptáky, jako jsou kachny.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down