Ptačí chřipka se potvrdila u uhynulých racků a labutě na čtyřech místech v Česku

Vyšetření ve Státních veterinárních ústavech Olomouc a Jihlava potvrdilo ptačí chřipku u uhynulých racků chechtavých na dvou místech v Moravskoslezském a jednom v Pardubickém kraji. Na stejnou nemoc uhynula i labuť na Břeclavsku. Nákaza u volně žijících ptáků tak byla letos v Česku potvrzena už v 18 případech, z toho deset případů se týkalo racků. Sdělil to zástupce tiskového mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer.

Nákaza byla potvrzena u uhynulých racků nalezených na rybníku Skučák v Rychvaldě na Karvinsku. Stejným výsledkem skončilo i vyšetření dalších uhynulých racků nalezených v Moravskoslezském kraji, a to na Heřmanickém rybníce na okraji Ostravy.
Ptačí chřipka se potvrdila také u racků, kteří uhynuli na Bohumilečském rybníce v Rokytně nedaleko Pardubic. "Na rybníce se nacházely i další druhy vodních ptáků, zvýšený úhyn byl však zaznamenán pouze u racků," uvedl Majer.
Zatím posledním potvrzeným případem ptačí chřipky byla labuť v Jihomoravském kraji. Uhynula na rybníku Velký Bílovec na Břeclavsku.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down