Ptačí chřipka se rozšířila na Vysočinu, jde o chov s 300 kusy drůbeže

Ptačí chřipka se rozšířila do šestého kraje, nové ohnisko je v Horní Cerekvi na Pelhřimovsku v Kraji Vysočina. Letos poprvé nejde o malochov, bylo v něm 300 kusů drůbeže. Chovatel nahlásil veterinářům úhyn zhruba 60 slepic a hus za jeden den. Jak se nákaza do chovu dostala, se zatím neví, je to předmětem šetření, sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

Zbývající kusy slepic, krůt, hus a kachen veterináři v ohnisku utratí, jejich těla pak neškodně zlikvidují. Veterináři také vytyčí tříkilometrové a desetikilometrové pásmo, kde budou zpřísněné podmínky. "V těchto pásmech budou vyhlášena mimořádná veterinární opatření. V rámci mimořádných veterinárních opatření bude zejména omezen pohyb drůbeže do a z pásem a budou provedeny soupisy chovů drůbeže," uvedl Vorlíček.
Jde o šesté ohnisko, předchozí byla v jižních a středních Čechách a v Pardubickém a Plzeňském kraji. U volně žijících ptáků byla zjištěná v Libereckém kraji a v jižních Čechách. Choroba je nebezpečná pro ptáky, na člověka se nepřenáší.
Agrární komora upozornila, že české drůbeží maso a vejce uváděné na trh jsou pro spotřebitele bezpečné. Stát kvůli snaze omezit přenos choroby zakázal v ČR větším chovatelům chov drůbeže ve volných výbězích, omezil prodej a přemísťování drůbeže. Veterináři od 15. února opatření zmírnili. Umožnili za přísných podmínek přesun drůbeže z evidovaných do neevidovaných chovů. Nově napadený chov nespadal přes větší počet ptáků mezi evidované, zvířata tak mohla být chovaná venku.
Veterináři upozorňují, že u chovů, kde nelze ptáky umístit do zavřeného objektu, je třeba zmenšit riziko kontaminace vody, krmiva a podestýlek trusem divokých ptáků.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down