Ředitel drůbežárny považuje za správný zákaz venkovního chovu drůbeže

Ředitel drůbežářského podniku v Kosičkách na Královéhradecku Jan Pozdílek považuje opatření Státní veterinární správy (SVS), jež zakazuje venkovní chov drůbeže, v současné situaci za rozumné. SVS zakázala v ČR venkovní chov drůbeže kvůli rostoucímu počtu ohnisek ptačí chřipky. Jde o nutnou prevenci, řekl Pozdílek.

Farma, která zásobuje trh vejci a patří k významným drůbežářským podnikům v Královéhradeckém kraji, musela chov nosnic loni na jaře kvůli nákaze ptačí chřipkou zlikvidovat. Drůbežárna má z 90 procent chov v halách, tedy z většiny izolovaný od venkovního ptactva.
"Ohniska přibývají, proto je toto preventivní opatření zcela na místě. Naprosto s tím souhlasím. Ptačí chřipka nás před dvěma lety výrazně zasáhla, zažili jsme to na vlastní kůži a žádnému chovateli bych to nepřál zažít. Jakoukoli prevenci v tomto ohledu proto vítám, něco se dělat musí," řekl Pozdílek.
V Kosičkách bylo v prvních třech dubnových dnech loňského roku utraceno více než 170 000 slepic. Ačkoli byla nákaza zjištěna v jedné hale zhruba u 63 000 mladých slepic, které ještě nesnášely vejce, musely být utraceny i nosnice, u nichž se nemoc neprokázala. V roce 2021 šlo o jednu z největších likvidací drůbeže v jednom chovu při výskytu ptačí chřipky v ČR.
Chovatelům drůbeže s výjimkou běžců a holubů veterináři nařídili umístit chované ptáky do budov a tam, kde to není možné, maximálně omezit kontakt chované drůbeže s volně žijícími ptáky. Stejné opatření bylo naposledy vyhlášeno loni v listopadu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down