Rolnický a lesnický fond loni poskytl podpory za 2,6 mld Kč, meziročně více

Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF) minulý rok poskytl podpory za 2,6 miliardy korun ve 12 programech. V roce 2021 to bylo 1,82 miliardy korun. Podpořil například nákup zemědělské techniky nebo pojištění. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí fondu Barbora Šenfeldová. Zprávu o činnosti PGRLF ve středu projednala vláda.

Fond v minulém roce dostal podle výroční ze státního rozpočtu dotaci 1,75 miliardy korun. Část podpor financoval z vlastních zdrojů. Letos by měl od státu dostat dvě miliardy korun. Podle návrhu rozpočtu na příští rok by měl rozpočet fondu klesnout na jednu miliardu korun, dotace ze státního rozpočtu by se tedy měla snížit na polovinu.

Program na podporu pojištění a program Zemědělec

Rolnický fond v minulém roce přijal 15 800 žádostí. Každoročně je největší zájem o program na podporu pojištění a program Zemědělec, který pomohl financovat nákup 918 traktorů, 210 kombajnů a dalších více než 1700 zemědělských strojů. Fond také uvedl, že se loni zvýšily sazby podpor jak u tohoto programu, tak u podpor lesního hospodářství nebo zpracování dřeva.

Fond mimo jiné poskytuje podpory na snížení jistin komerčních úvěrů. Loni reagoval i na ekonomickou krizi způsobenou válkou na Ukrajině, kdy firmám výrazně rostly náklady na energie nebo například hnojiva. Otevřely se dva programy na podporu prvovýrobců a potravinářů, o které byl velký zájem. Fond podpořil úvěry za více než 1,35 miliardy korun.

Nákup zemědělské půdy

Půda - čertvě zorané pole

PGRLF podporuje také nákup zemědělské půdy. Program je otevřený celoročně, loni podpořil nákup 340 hektarů. Letos otevřel fond také nový program Potravinář. Cílem je podpora rozvoje výrobců potravin a směřuje na pořízení investic spojených se zpracováním zemědělské produkce.

Fond existuje od roku 1993, letos je to tedy 30 let od jeho založení. Jako předseda představenstva mezi lety 2015 až 2018 působil minulý ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Už dříve uvedl, že podpory, které fond poskytuje, mají v české ekonomice výrazný multiplikační efekt, v průměru je to 6,5 násobek poskytnutých financí. U programu Zemědělec zaměřeného na investiční podporu realizace zejména dlouhodobých záměrů je to až třicetinásobek, řekl.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down