Rusko zvažuje zrušení sankcí, které zasáhly hlavně dovoz potravin, vůči Maďarsku, Řecku a Kypru

Ruská vláda může zvážit zrušení odvetných sankcí vůči některým zemím Evropské unie, které proti Rusku zavedly loni sankce v reakci na postup Moskvy vůči Ukrajině. Vyplývá to z dnešního prohlášení ruského ministra zemědělství Nikolaje Fjodorova. Vláda prý už diskutovala o možném zrušení sankcí vůči Maďarsku, Řecku a Kypru.

Rusko zavedlo sankce vůči zemím Evropské unie, Spojeným státům a některým dalším zemím loni v srpnu. Reagovalo tak na sérii sankčních kroků, které západní země vyhlásily proti Rusku po anexi ukrajinského Krymu a proruském povstání v Donbasu. Ruské sankce, které mají trvat rok, zasáhly zejména dovoz západních potravin.

Vláda může mít na stole návrhy, jež vycházejí z komplexního hodnocení situace, která nastala mezi Ruskem a jednotlivými zeměmi. Mohou to být i návrhy na vyřazení některých zemí ze sankčního seznamu, prohlásil dnes ministr Fjodorov. Dodal, že kabinet už projednával návrhy na vyřazení ze sankčního režimu, které přicházejí z řady zemí. Konkrétně ministr jmenoval Maďarsko, Řecko a Kypr.

Tyto tři země evropský tisk často označuje za státy, které jsou nejpřístupnější k ruským argumentům na podporu krymské anexe a boje "lidových republik" na východě Ukrajiny. Na květnových oslavách 70. výročí konce druhé světové války jsou jako jediní evropští státníci ohlášení prezidenti Řecka a Kypru spolu s českým prezidentem Milošem Zemanem. O případném vyřazení Česka ze seznamu sankcemi postižených států se ale Fjodorov nezmínil.

V Moskvě je ve středu očekáván řecký premiér Alexis Tspiras, výsledkem návštěvy ale podle Fjodorova zrušení sankcí vůči Řecku pravděpodobně nebude. Tématem rozhovorů ale sankce rozhodně budou, připustil ministr.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down