Letošní sklizeň obilí a olejnin na Slovensku bude průměrná, stávající výrazné sucho ale může poznamenat úrodu podzimních plodin. Novinářům to řekl předseda Slovenské zemědělské a potravinářské komory (SPPK) Andrej Gajdoš.
"Trochu máme obavy o plodiny, které se sklízí na podzim, jako je kukuřice, slunečnice, sója, cukrová řepa. Máme extrémní sucho na Slovensku, které tu nebylo deset let," uvedl Gajdoš na společné akci se zástupci vlády na jedné z farem.
Gajdoš řekl, že výrazné sucho zasáhlo dvě třetiny území Slovenska a že vyhlídky do dalšího období nejsou příznivé. Podobné problémy podle něj ale postihly celou Evropu.
Akci farmářů a představitelů vlády na místě využili představitelé opozičního hnutí Slovensko expremiéra Igora Matoviče k opětovné kritice kabinetu za to, že zemi propadly peníze z evropských fondů na podporu zemědělců či potravinářů. Spolu s částkou, kterou se na těchto projektech podílí stát, přišli podnikatelé podle Matoviče o 216 milionů eur (5,3 miliardy korun).
Slovensko je v produkci obilí soběstačné a část úrody vyváží. SPPK označila za problém dopady dovozu například ukrajinského obilí na evropský trh a uvedla, že cena pšenice je nižší než loni.*