01.10.2015 | 02:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Slovensko sníží DPH na deset procent u vybraných potravin

Slovensko od příštího roku sníží sazbu daně z přidané hodnoty (DPH) na vybrané potraviny na deset ze současných dvaceti procent. Rozhodl o tom dnes parlament. Opozice rozhodnutí kritizovala a poukázala na to, že nižší DPH se nebude vztahovat na všechny běžné či zdravé potraviny.

Snížená sazba DPH bude platit na chléb, máslo, mléko, vybrané druhy masa a ryb. Pokud obchodníci promítnou tuto změnu do cen, zmiňované produkty zlevní o více než osm procent. Slovensko nyní zdaňuje potraviny vyšší sazbou DPH než jeho sousedé ČR, Maďarsko, Polsko a Rakousko.

Podle slovenského ministra financí Petera Kažimíra změna sazby DPH na vybrané potraviny sníží v příštím roce příjmy státu o 77 milionů eur (1,7 miliardy korun). Tato částka odpovídá zhruba 1,5 procentu ročního výnosu z DPH, která tvoří nejvýznamnější část daňových příjmů státního rozpočtu Slovenska.

Opozice i tisk upozornily, že na seznamu nižší DPH nejsou často kupované potraviny, jako například mléčné výrobky, pečivo, ale ani ovoce a zelenina. Na seznamu chybějí potraviny, které jsou typické pro slovenskou kuchyni – brambory, cibule, zelí.

Ceny potravin, které mají na Slovensku značný podíl na spotřebitelském koši, od loňského jara v zemi prakticky nepřetržitě klesají. I tento vývoj přispěl k tomu, že Slovensko se nachází v deflaci.

Desetiprocentní sazbou DPH Slovensko v současnosti zdaňuje knihy, léky a vybrané zdravotní pomůcky. Na většinu zboží a služeb se vztahuje 20procentní sazba DPH.

V letošním roce Ficova strana zařadila snížení DPH na vybrané potraviny do svého druhého sociálního balíčku, kterým chce zlepšit životní úroveň občanů. Opatření zahrnují také zvýšení mateřské nebo příspěvky státu na školní lyžařské kurzy.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down