Přes 500 lidí přilákala o víkendu akce Poznej svého farmáře na statku Horní Dvorce na Jindřichohradecku. Začal tak osmý ročník projektu, při němž lidé navštíví šest farem po ČR a mohou podpořit místní zemědělce. Statek Horní Dvorce denně vyrobí 70 kilogramů ovčích sýrů, jde také o jediný šlechtitelský chov ovcí lacaune v zemi, řekla Michaela Dubová ze statku.

"Měli jsme to rozdělené na dětské atrakce, na farmářský trh, ukázali jsme výrobu sýrů," řekla Dubová. Při projektu Poznej svého farmáře mohou lidé navštívit i farmy na Olomoucku, Královéhradecku, ve středních Čechách a na Zlínsku. Statek Horní Dvorce s deseti zaměstnanci hospodaří na víc než 130 hektarech, chová 500 dojných ovcí. Posledních devět let provozuje sýrárnu. Ovčí sýry i jogurty, jehněčí maso i uzeniny dodává do víc než 100 kamenných farmářských prodejen v ČR. Dubová a její manžel studovali ČVUT, ale líbilo se jim zemědělství. Bydleli poblíž Prahy, kde chovali několik ovcí a koní, čímž si přivydělávali při vysoké škole. Chtěli do jižních Čech, kde mají rodové kořeny, a náhodou objevili statek u Studené. Byl polorozbořený, téměř nebylo kde spát, ale patřilo k němu 20 hektarů. "Postupně jsme si začali plnit náš sen," řekla Dubová. Statek začali opravovat, přistavěli obytnou část, vznikla i hospoda, ve stodole pořádají koncerty. Nejdřív zvolili na chov masné ovce. Postupně začali objíždět farmářské trhy a budovali klientelu. Měli třísethlavé stádo, pak i dojné. Dubová vzpomíná, jak se jí manžel s lehkou nadsázkou ptal: "Co budeš dělat, až ti skončí mateřská? Tak ti postavíme sýrárnu." Budovali ji od roku 2008, čtyři roky poté začali sýry vyrábět. Nejlépe se prodávají čerstvé sýry a půl roku až rok zrající gouda. Do sýrárny investovali několik milionů. Nabízí 13 druhů sýrů, denně zpracují 300 až 400 litrů mléka.

 

Letošní 8. ročník akcí Poznej svého farmáře bude značně redukovaný. Místo akcí v regionech plánuje ministerstvo zemědělství propagovat lokální produkty od českých zemědělců a potravinářů každý pátek do konce června na dvoře Národního zemědělského muzea (NZM) na pražské Letné. Budou se tam konat farmářské trhy zaměřené výhradně na českou produkci, sdělil mluvčí resortu Vojtěch Bílý. Změny jsou kvůli koronavirové pandemii.

"S ohledem na epidemiologickou situaci a opatření, kdy nemůžeme organizovat tradiční sérii akcí Poznej svého farmáře přímo na hospodářstvích v regionech, jsme letos spolu s NZM připravili farmářské trhy," uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman.
Zájemci si tak budou moci nakoupit na muzejním dvorku sazenice, bylinné produkty, medy, koření, čaje, řezané květiny, pečivo, maso, víno, lokální zeleninu apod. "Výrobci a prodejci tuzemských potravin, kteří mají zájem se na farmářských trzích představit, mohou kontaktovat organizátory na trhy@nzm.cz," dodal mluvčí.
Ministerstvo loni přes pandemii s projektem Poznej svého farmáře pokračovalo, redukovalo ale počet zapojených farem. V roce 2018 jich bylo 15, o rok později deset a loni sedm, osmá akce pak byla v NZM. Celkem na ně stát loni vyčlenil 1,5 milionu korun, předloni šlo o dva miliony Kč.*

V rámci projektu Poznej svého farmáře se 15. června představí Farma Klínec ve Středočeském kraji. Tam podle jejího zástupce Adolfa Trachty zájemci uvidí výrobu kravských a kozích sýrů. Farmáři hospodaří na 40 hektarech. Na farmě se chová skot na maso i na mléko a kozy. Farma navíc funguje jako vesnická minizoo.

Před tímto termínem dne 8. června otevře svá vrata Levandulový statek Bezděkov v Olomouckém kraji.  Farma Klíč v Jihomoravském kraji se bude prezentovat 6. července, Statek u Macháčků v Libereckém kraji 20. Července a Biofarma Slunečná v Jihočeském kraji 10. Srpna. Královéhradecký kraj bude zastupovat Farma Sokol, která se návštěvníkům otevře 17. srpna, Farma Bezdínek v Moravskoslezském kraji se představí 14. září a projekt v letošním roce zakončí Farma Lidečko ve Zlínském kraji 5. října. Náměstek ministra zemědělství pro řízení sekce zemědělství a potravinářství Jindřich Fialka uvedl, že návštěvníci se na vybraných farmách mohou seznámit s výrobou potravin a zemědělským hospodařením. Na místě se spolu s hostitelskou farmou představí další chovatelé a pěstitelé z okolí a nabídnou své produkty. V nabídce je většinou kravské, ovčí nebo kozí mléko a mléčné výrobky, med, pečivo, uzeniny, ovoce a zelenina apod. Lidé mohou přímo na místě ochutnat tyto výrobky a najít svého farmáře poblíž svého bydliště a pravidelně u něj nakupovat.

 

Letošní šestý ročník akce Poznej svého farmáře se bude konat na deseti farmách. Informoval o tom náměstek ministra zemědělství Jindřich Fialka. Letos na ně podobně jako vloni budou směřovat dva miliony korun.

První farmu, Dvorský kozí statek na Vysočině, budou moci zájemci navštívit tuto sobotu. Akce na různých farmách pak budou do začátku října. "Jde o propojení spotřebitelů a hlavně malých farmářů, aby si na vlastní kůži uvědomili jejich těžkou práci," řekl Fialka. Farmáři většinou umožní nahlédnout zájemcům i do svých výrobních prostor. Například v polovině června se otevře Farma Klínec ve středních Čechách. Tam podle Adolfa Trachty z farmy uvidí výrobu kravských a kozích sýrů, farma hospodaří na 40 hektarech. Na farmě se chová skot na maso i na mléko, farma navíc funguje jako vesnická minizoo.*

 

Letošní pátý ročník akcí Poznej svého farmáře začne tuto sobotu na Farmě pod Ještědem na Liberecku. Do konce září se budou moci lidé postupně zastavit na 15 farmách, kde jim místní producenti předvedou kvalitní potraviny i práci v zemědělství, například jak se dojí krávy. Loni bylo farem zapojených do projektu o čtyři více. Návštěvnost na jedné akci byla téměř 1300 lidí, což bylo meziročně zhruba o 500 lidí na farmu více. Na tiskové konferenci to uvedli zástupci ministerstva zemědělství, které na projekt poskytne podobně jako loni tři miliony korun.

Podle Filipa Vinše z ministerstva se akce na každé farmě kromě domácího farmáře účastní deset až 15 dalších zemědělců se svými produkty. Akce cílí na rodiny s dětmi, kterým se snaží ukázat základy zemědělské práce. Děti by se měly podle Vinše naučit, že "potraviny nerostou na políčkách v supermarketech." Děti se také mohou projekt na ponících nebo si užít skákací kombajn. Ministerstvo se přitom snaží vybírat v každém ročníku jiné malé a střední farmy. Kladně akce hodnotí například Pavel Peška ze Seletického dvora, který se do propagační akce zapojil loni. Na farmě zpracovává maso i třeba vyrábí jogurty. Přiblížit práci zemědělců běžným občanům je podle něj cestou, jak vrátit lidi na venkov. Za největší problém svého provozu považuje nedostatek pracovníků, neboť jeho farma stojí několik desítek kilometrů od Mladé Boleslavi. "Dneska sehnat pracovníka do zemědělství je obrovským problémem. Když v automobilce dostanou 100tisícové odměny, není to jednoduchá záležitost," uvedl Peška. Do akcí jsou zapojené farmy ze všech krajů kromě Prahy, problémem je podle Vinše najít vhodné farmy v Karlovarském a Plzeňském kraji.
Kromě akcí Poznej svého farmáře mohou lidé během léta zavítat i na jednu ze dvou Selských slavností, které organizuje Asociace soukromého zemědělství ČR. První z nich bude také tuto sobotu na Farmě rodiny Šťastných v Radíčevsi na Žatecku, druhá pak 15. září na Angus farmě Rančice v Kamenném Újezdu v jižních Čechách. Na nich se očekává kolem 3000 návštěvníků.
Na podzim pak ještě stát plánuje zorganizovat národní dožínky na pražské Letné, loňský první ročník měl 3,5milionový rozpočet.*

Na farmě je tolik práce, že jsme zatím neměli dostatek času na řádnou propagaci a toto je výborný způsob, jakým se o nás lidé mohou dozvědět. Uvedl k letošnímu zapojení s.r.o. Kozojedský dvůr, který se rozkládá v západním cípu Zlínského kraje, do projektu Poznej svého farmáře správce statku Jaroslav Novotný s tím, že akci v takovém měřítku pořádali poprvé. „Trochu jsme se obávali, jestli se sem všichni návštěvníci vlezou, protože tolik lidí najednou jsme tu ještě neměli,“ přiznal představitel jedné z 19 farem, které jsou letos v rámci tohoto projektu představovány veřejnosti

Kozojedský dvůr se nachází na samotě v malebném údolí Švábského potoka, kilometr za vsí Nítkovice, mezi loukami, pastvinami, rybníky a hlubokými lesy Litenčické pahorkatiny. Jeho majitelé nově oživili barokní statek z roku 1732, který pro Litenčické panství postavil zednický mistr Johann Georg Lauseker z Velehradu. Je situován v těžišti velkého trojúhelníka o vrcholech Brno, Zlín a Olomouc a menšího, tvořeného Vyškovem, Kroměříží a Uherským Hradištěm. Tato pozice poskytuje optimální vzdálenost do hodiny cesty ke třem krajským městům a přitom maximální odstup od dopravních tahů, průmyslu a znečištění, připomněl Novotný. Společnost obhospodařuje přibližně 25 hektarů polí a pastvin, zahrad a sadů, které všechny bezprostředně obklopují statek. Orná půda a pastviny činí podle záznamů v LPIS 23,4 hektaru. Zahrady a sady se především rozvíjí před čelem objektu a slouží k pěstování ovoce a zeleniny pro kuchyni a vlastní spotřebu. Kozojedský dvůr se věnuje zpracování produktů ekologického zemědělství ve vlastní mlékárně, agroturistice a provozu stolárny. „Naším cílem je dosažení co nejvyššího stupně nezávislosti," uvedl Novotný.

 

 

Letošní ročník Poznej svého farmáře odstartuje v sobotu 13. května na Pštrosí farmě Krejný na Ústecku. Do akce, která má pětimilionový rozpočet, se zapojí devatenáct farem proti loňským třinácti. Ministerstvo zemědělství naopak v letošním roce nebude připravovat Farmářské slavnosti, do kterých se zapojovaly větší farmy. Loni přišlo v rámci tohoto státního projektu na farmy přes 10 000 lidí, průměrná návštěvnost každé akce byla nad 760 lidí. Informovali o tom zástupci ministerstva.

Na akcích mohou lidé poznat podle Jurečky lokální výrobce a zejména výrobce potravin. Kromě samotných prohlídek farem bude pro návštěvníky připraven zábavně-naučný program, hry, soutěže a divadlo se zemědělskou tematikou. Ostatní se mohou těšit na prezentaci výrobků oceněných značkou, farmářský trh a půdní hry, dodal ředitel zařízení služeb ministerstva Karel Smetana.

Akce budou o víkendech, odstartují na pštrosí farmě, skončí v polovině října v Bříství ve Středočeském kraji.

Podle Pavla Pešky ze středočeského Dvora Seletice, který se do akce zapojí v polovině června, je smutné, že tento projekt zatím málo přitahuje mladou generaci, aby chtěla s tímto podnikáním začínat. Některým Čechům zemědělská činnost v ČR nevoní, když ale cestují do jižnějších evropských států, tam zemědělce naopak oceňují, poznamenal.*

 

Termíny a místo konání akcí Poznej svého farmáře

13. 5.Pštrosí farma Krejný (Ústecký kraj)
20. 5.Mlékárna Klíč (Jihomoravský kraj)
27. 5.Školní statek Opava (Moravskoslezský kraj)
3. 6.Kozí farma Nikáda (Olomoucký kraj)
17. 6.Dvůr Seletice (Středočeský kraj)
24. 6.Kozojedský dvůr (Zlínský kraj)
1. 7.Farma na Rychtě (Moravská Třebová)
15. 7.Biostatek (Karlovarský kraj)
22. 7.Ušatá Koza (Moravskoslezský kraj)
29. 7.farma Galloway (Plzeňský kraj)
5. 8.Ekofarma Svinná (Plzeňský kraj)
12. 8.Ekofama Filoun (Liberecký kraj)
19. 8.Ekofarma Olešná (Jihočeský kraj)
2. 9.Borovanský mlýn (Jihočeský kraj)
16. 9.Rodinná ovocnářská farma Miroslav Frydrych (Královehradecký kraj)
23. 9.Doubravský dvůr (Olomoucký kraj)
30. 9.Vařejkův dvůr (vysočina)
7. 10.Zlatá Farma (Olomoucký kraj)
14. 10.Bříství – Ovocné sady (Středočeský kraj)

 

Seznámit se s výrobci kvalitních potravin z malých rodinných farem a nahlédnout do fungování jejich hospodářství mohou lidé v rámci projektu „Poznej svého farmáře.“ Akce ministerstva zemědělství se letos koná na třinácti místech po celé republice, odstartuje 4. června na Rodinné ekofarmě Polná v Karlovarském kraji. Ministerstvo zemědělství chce tak propagovat malé farmy a zdravý životní styl. Uvedl to na tiskové konferenci v Praze ministr zemědělství Marian Jurečka. Rozpočet na letošní akce je 4,7 milionu korun, což je skoro o dva miliony více než loni. Podle ministerstva se nemusí všechny peníze vyčerpat.

Projekt, spuštěný před dvěma lety, má za cíl pomoci malým rodinným farmám s propagací jejich kvalitních potravinářských výrobků a zlepšit možnosti prodeje, tedy i ekonomiku farmy. „Právě malá hospodářství často produkují ty nejkvalitnější potraviny, navíc za příznivé ceny. Veřejnost o nich ale mnohdy neví, i proto se jim v rámci akcí Poznej svého farmáře snažíme pomoci s propagací a přilákat tak nové zákazníky,“ řekl Jurečka. Zatímco v prvním roce se do akce, zaměřené především na rodiny s dětmi, zapojilo pět farem, loni už lidé mohli navštívit třináct míst napříč celou republikou. Stejný počet farem se otevře i letos. V loňském roce navštívilo tyto akce téměř 24 000 lidí, stejný počet se očekává i letos. „Pro návštěvníky jde o skvělou možnost, jak si najít místo pro pravidelný nákup kvalitních a čerstvých farmářských produktů v blízkosti svého bydliště. Zemědělci si zase mohou zajistit pravidelný odbyt a stálé zákazníky,“ uvedl ministr Jurečka s tím, že letošní novinkou je propagace sladkovodních ryb.*

Příležitost seznámit se s výrobci kvalitních potravin ve svém okolí budou mít letos lidé, kteří navštíví malé rodinné farmy zapojené do projektu ministerstva zemědělství „Poznej svého farmáře“. Loni se ho zúčastnilo pět z nich. Akce se setkala s velkým ohlasem jak u farmářů, tak u veřejnosti. Proto letos ministerstvo rozšířilo počet míst na třináct. První akce se pořádá u výrobce marmelád, moštů a destilátů v biokvalitě, v Zámeckých sadech v Chrámcích v Pardubickém kraji. Farma otevře veřejnosti své dveře 30. května.

Propagace malých farem, zdravého životního stylu a možnost poznat, jaké kvalitní regionální potraviny vznikají ve všech krajích České republiky, to jsou cíle projektu „Poznej svého farmáře“. "Malá hospodářství často produkují vysoce kvalitní potraviny, dokážou je nabídnout za příznivější ceny než třeba tradiční obchody, ale už se jim nedostává peněz ani času na vlastní propagaci. Právě proto jsme v minulém roce nastartovali sérii akcí Poznej svého farmáře a po loňském úspěchu v ní pokračujeme i letos,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka. Akce jsou zaměřeny na rodiny s dětmi, ale také na milovníky kvalitních tuzemských potravin, kteří si mohou prohlédnout jednotlivá hospodářství a ochutnat i zakoupit výrobky přímo od farmářů.

„Návštěvou takové akce získají lidé možnost pravidelného nákupu osvědčených a čerstvých produktů v blízkosti svého bydliště. Zemědělci pak díky podobným projektům mají zajištěný odbyt svého zboží a najdou si nové zákazníky,“ uvedl ministr Jurečka.

Součástí programu na rodinných farmách je také ochutnávka výrobků oceněných značkou Regionální potravina, hudební vystoupení, dětský koutek nebo tvůrčí dílny pro rodiny. Vstup na všechny farmy je zdarma.*

Druhý ročník projektu Poznej svého farmáře začne tuto sobotu na hospodářství Zámecké sady v Chrámcích v Ústeckém kraji. Do akce, kterou chce ministerstvo propagovat malé farmy a zdravý životní styl, se letos zapojí 13 farem. V pilotním ročníku jich bylo pět, informoval ministr zemědělství Marian Jurečka. "V loňském roce jsme udělali pět akcí, které stály 1,7 milionu korun s DPH. V letošním roce bude 13 akcí za 2,9 milionu korun," řekl na dotaz ČTK. Podle něj získají lidé návštěvou takových akcí možnost pravidelného nákupu osvědčených a čerstvých produktů v blízkosti svého bydliště. "Zemědělci pak díky podobným projektům mají zajištěný odbyt svého zboží a najdou si nové zákazníky," dodal Jurečka. První ročník navštívilo více než 3,5 tisíce lidí.

Do projektu se letos přihlásilo 59 farem. Pracovníci ministerstva následně navštívili jednotlivé farmáře a vybrali 13 zájemců. Podmínkou byl mimo jiné i dostatečný prostor pro případné návštěvníky.*

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down