Suchem jsou na Třebíčsku a Znojemsku postiženy i lesy

Lesy na Třebíčsku, Znojemsku i severozápadně od Náměště nad Oslavou jsou v důsledku dlouhodobého sucha a následného rozvoje podkorního hmyzu postiženy rozsáhlou kůrovcovou kalamitou. Státní lesníci z podniku Lesy ČR vyzvali všechny vlastníky – obce, města, církve i soukromé osoby k zodpovědné péči o lesy. Zasaženy jsou smrky i borovice bez rozdílu vlastnictví.

„Zejména v okolí Náměště nad Oslavou, Třebíče a Znojma musíme v lesích, které za stát spravujeme, vzhledem k napadení stromů kůrovcem, ale také kvůli suchu a následkům nedávné větrné smršti letos překročit původně plánovaný objem těžby o 19 procent," řekl Dalibor Šafařík, ředitel Krajského ředitelství Lesů ČR v Brně. Předpokládá, že do konce roku podnik vytěží místo plánovaných 532 tisíc metrů krychlových dříví navíc 63 tisíc m3 kůrovcového dříví a 35 tisíc m3 dříví poškozeného v srpnu silným větrem. "Postupujeme tak podle Lesního zákona, který ukládá přednostně provést nahodilou těžbu,“ doplnil Šafařík. Zároveň odhaduje, že aktuální pokles zpeněžení tamějšího dříví v důsledku kalamitní těžby i aktuálních potíží s odbytem představuje pro podnik Lesy ČR finanční ztrátu ve výši 32 milionů korun.   

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down