SZIF připravuje nový systém kontrol, bude založený na datech z družic

Menší administrativní zátěž, spravedlivější přístup a možnost vyhnout se sankcím. To umožní systém sledování ploch pomocí družic, tzv. Kontroly pomocí monitoringu (zkráceně MACH z anglického monitoring approach), který připravuje Státní zemědělský intervenční fond (SZIF). Nasazení nového systému kontrol plánuje spustit v roce 2022. Fond o tom informoval v tiskové zprávě.

„Kontrola pomocí monitoringu využívá potenciál moderních technologií kolem nás s cílem podpořit prevenci a spolupráci se zemědělci, navíc je podle našeho názoru spravedlivější, bude stejná pro všechny žadatele, nebude se vybírat jen ze vzorku žádostí,“ upozorňuje generální ředitel SZIF Martin Šebestyán. Zavedení MACH souvisí s novelizací prováděcího nařízení Evropské komise č. 809/2014 a měl by se spustit pro žádosti podané v příštím roce. Zpočátku pouze pro vybraná opatření a vhodné skupiny žadatelů. V další letech se bude tato skupina žadatelů na základě získaných zkušeností rozšiřovat.
Kontrola ploch pomocí monitoringu (MACH) využívá data z družic Sentinel, které provádějí dálkový průzkum Země v rámci unijního programu Copernicus. Využití těchto dat představuje i budoucnost zemědělských kontrol. Dokáže alespoň z části nahradit administrativně náročné kontroly na místě, je spravedlivější pro žadatele, umožňuje další využití dat nejen pro kontrolu, data může využít i sám žadatel. Vzhledem k prostorovému rozlišení družicových dat kontrola monitoringem detekuje především porušení na větších plochách, nikoliv drobnější nedostatky.
Hlavním komunikačním kanálem v průběhu administrace dotace bude pro žadatele Portál farmáře (PF). Právě tam bude moci sledovat průběžné výsledky monitoringu. S Fondem může tedy komunikovat už v průběhu administrace, a předejít tak případným sankcím za porušení podmínky.
V tuto chvíli najdou žadatelé na webových stránkách SZIF novou záložku, kde si můžou přečíst základní informace, a podrobněji se seznámit s plánovaným systémem kontrol. Jedná se o první z kroků, kterými SZIF bude informovat zemědělskou veřejnost. Další informace o plánovaném spuštění kontrol pomocí monitoringu plánuje SZIF šířit k zemědělcům také pomocí direct mailů, sociálních sítí, ale také distribucí letáků na klíčových akcích (Země živitelka, Flora Olomouc apod.).*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down