Těžba dřeva na Vysočině klesla vloni o 14 procent, i tak byla nejvyšší v ČR

Na Vysočině loni klesla těžba dřeva v lesích v meziročním porovnání o 14,5 procenta na 7,446 milionu metrů krychlových, přesto byla nejvyšší mezi kraji v Česku. Vyplývá to z aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Kvůli kůrovcové kalamitě ve smrkových lesích vytěžili lesníci na Vysočině nejvíc dřeva v zemi čtvrtým rokem v řadě. Zalesnit se jim minulý rok podařilo 9310 hektarů holin, i to byla největší rozloha v ČR.

Stromů poškozených hmyzem bylo na Vysočině minulý rok pokáceno téměř šest milionů metrů krychlových, což představovalo čtyři pětiny celkové těžby v kraji. Nahodilá těžba dřeva zahrnující i zpracování jinak poškozených lesních porostů převýšila 7,3 milionu metrů krychlových. Loni se na Vysočině těžily téměř jen jehličnaté stromy, hlavně smrky. Dřeva listnatých stromů bylo 42 300 metrů krychlových, tedy přibližně půl procenta z celkové těžby. Bukového dřeva bylo 16 800 metrů krychlových a dubového dřeva 9700 metrů krychlových. V České republice bylo za minulý rok podle ČSÚ vytěženo skoro 30,3 milionu metrů krychlových dřeva bez kůry, o 5,5 milionu metrů krychlových méně než v roce 2020. Druhý nejvyšší objem dřeva po Vysočině byl ze Středočeského kraje, kde byly vytěžené téměř čtyři miliony metrů krychlových. Třetí nejvyšší těžbu měl Jihočeský kraj s 3,6 milionu metrů krychlových.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down