Ústav zatím nezjistil chyby v rozhozu přípravku proti hrabošům

Za měsíc a půl, kdy je to znovu povolené, zemědělci v České republice nahlásili rozhoz jedu proti hrabošům Stutox v 59 případech na zhruba 9000 hektarech půdy. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ), který hlášení eviduje, zatím nezjistil pochybení proti předepsaným podmínkám. Jeho inspektoři ale řešili případ, kdy někdo donesl zřejmě přejeté zajíce na místa, odkud následně ornitologové hlásili podezření na úhyn zvířat kvůli jedu. Informovala o tom mluvčí ÚKZÚZ Ivana Kršková.

Ve druhé polovině září kritizovali ochránci přírody to, že zemědělci aplikují jed na hraboše Stutox II a Ratron na severu Čech i v místech, kde žije a loví kriticky ohrožený sýček obecný. Upozornili na to, že pro sýčky, kterých je v Česku jen asi 130 hnízdních párů, je to nebezpečné. Sýčci se hraboši živí, přiotrávení hlodavci pro ně navíc představují snadnou kořist. Mluvčí ÚKZÚZ poznamenala, že sýčci se neživí mrtvými hraboši, ale jako všechny sovy je vede při lovu sluch. Ústav nicméně připomněl zemědělcům povinnost a důležitost sběru uhynulých hrabošů, a to i při aplikaci jedu do nor. Podle Krškové ústav prošetřuje všechny podněty, které má nahlášené, právě i od ornitologů. "Z posledních byl šetřen úhyn dvou zajíců pro podezření otravy Stutoxem v okrese Louny. Ze závěrů veterinárního šetření vyplynulo, že úhyn obou zajíců byl způsoben masivním traumatem - byla zjištěna fraktura krční páteře a zhmoždění svaloviny," dodala. Na místo tak podle mluvčí byli zajíci patrně přesunuti až uhynulí, patrně po srážce s dopravním prostředkem. "Podezření z otravy rodenticidy tak bylo jednoznačně vyvráceno," uvedla. Podle ÚKZÚZ bylo v Česku letos v září 1059 aktivních východů z nor na hektar, loni v září ústav zjistil 678 nor na hektar. Nejvíce ohrožené jsou stále porosty v Ústeckém a Středočeském kraji, kde výskyt hrabošů nadále přesahuje dvacetinásobek prahu škodlivosti. Hlodavců mírně ubylo pouze na několika místech. Značné riziko pro polní porosty hrozí od hrabošů v Pardubickém a Královéhradeckém kraji.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down