Už ve třetím malochovu se letos na jižní Moravě vyskytlo ohnisko ptačí chřipky

Už ve třetím malochovu se letos objevilo na jižní Moravě ohnisko ptačí chřipky. Státní veterinární správa (SVS) je potvrdila v Tavíkovicích na Znojemsku, kde chovateli uhynuly čtyři husy a tři slepice z celkových 33 kusů drůbeže. Jde o podtyp H5. Celý chov je tak nutno utratit, avšak v případě malochovu veterináři nepřistupují k vymezení ochranného pásma a pro chovatele v okolí neplatí žádná nařízení, řekl mluvčí SVS Petr Majer. Veterináři však nabádají k obezřetnosti.

Státní veterinární správa - logo

Výzva k dodržování pravidel biologické bezpečnosti

Od začátku roku jde o šestnáctý malochov v Česku, kde se nákaza vyskytla. Předchozí případy veterináři odhalili ve Vážanech nad Litavou na Vyškovsku a ve Vedrovicích na Znojemsku. "I přesto, že pro chovatele v okolí neplatí žádná nařízení, vyzýváme je, aby dodržovali pravidla biologické bezpečnosti, zejména zamezili kontaktu s volně žijícími ptáky," uvedl Majer.

Ohniska ve velkochovech

Tři ohniska se letos vyskytla v Česku i ve velkochovech. Na přelomu ledna a února to bylo v chovu slepic a kohoutů u Chocně na Ústeckoorlicku, poté ve Skleném na Svitavsku a naposledy v pondělí v chovu kachen ve Valdíkově na Třebíčsku. Celkově musely být utraceny desetitisíce kusů drůbeže, ve všech chovech došlo k masivním úhynům zvířat.
Velký problém způsobila ptačí chřipka na jižní Moravě před sedmi lety. Postihla sice jediný velkochov kachen u Moravského Krumlova, ale veterináři tehdy nechali utratit tisíce kusů drůbeže v malochovech v Ivančicích, Moravském Krumlově a okolí.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down