V chovu v Brodu nad Tichou, zasaženém ptačí chřipkou, skončila likvidace drůbeže

V chovu v Brodu nad Tichou na Tachovsku, kde se na konci prosince potvrdilo dosud největší ohnisko ptačí chřipky v ČR, skončila v neděli po poledni likvidace drůbeže. V třech třípodlažních halách bylo původně na 750 tisíc nosnic. Hasiči a pracovnicí firmy Česká drůbež, které chov patří, tak museli z hal vynosit kolem tisíce tun slepic. Pracovali na tom 12 dní. Uvedl to mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

Drůbež končila v kafilerii v Biřkově na Klatovsku. Z chovu se odvezlo k likvidaci v asanačním podniku v Žichlínku na Orlickoústecku a ve spalovně v Chotíkově u Plzně také kolem sedmi milionů vajec. Přesná čísla bude mít SVS k dispozici v příštím týdnu. Po vyklizení drůbeže nyní bude následovat vynášení velkého objemu podestýlky. Potom si bude muset majitel chovu zajistit důkladnou dezinfekci všech prostor, řekl Vorlíček.

Z hal museli hasiči a zaměstnanci firmy vynášet drůbež, která hromadně hynula v důsledku nákazy, v týdnu to bylo denně přes 100 tun nosnic. Současně museli odchytávat živé slepice a vynášet je ven, kde byly utráceny oxidem uhličitým v kontejnerech. Na vynášení bylo denně nasazeno až kolem 130 lidí, rozdělených do 12 týmů, které se v průběhu dne střídaly.

V posledních dnech tempo práce zpomalilo, protože bylo třeba odchytat a vynosit ven všechny živé slepice. Snížil se i počet nasazených týmů. Za pátek se podařilo zlikvidovat asi 46 tun drůbeže. V sobotu a v neděli to bylo Vorlíčka přibližně po 20 tunách. Hasičům z Plzeňského kraje pomáhali postupně jejich kolegové z Karlovarského a ze Středočeského kraje a ze záchranného útvaru.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down