V chovu v Brodu skončilo vynášení podestýlky, začalo čištění hal a celého areálu

Ve velkochovu v Brodu nad Tichou, kde se na konci minulého roku potvrdilo dosud největší ohnisko ptačí chřipky v Česku, skončilo vynášení zbývající podestýlky ze všech tří hal. Skončilo také nasazení integrovaného záchranného systému, hasiči se v posledních dnech podíleli na dekontaminaci lidí, kteří na vyklízení podestýlky pracovali.

Majitel chovu, společnost Česká drůbež, nyní musí zajistit důkladné a náročné čištění a opakovanou dezinfekci všech tří hal. Pokud vše dopadne dobře, po všech povinných postupných krocích by mohl chovatel začít obnovovat chov od začátku dubna, řekl ředitel odboru ochrany zdraví a pohody zvířat Krajské veterinární správy pro Plzeňský kraj Richard Bílý. V chovu bylo přes 742.000 nosnic, přibližně 15 procent všech nosnic ze zemědělských chovů v ČR. Nákaza se původně prokázala v jedné sekci prostřední ze tří hal. Později se ale během několika dnů rozšířila do celého chovu. Od 4. ledna se začala drůbež vynášet z hal. Během 12 dnů bylo vyklizeno zhruba 1000 tun mrtvých slepic. Hasiči a agenturní pracovníci vynášeli nosnice, které uhynuly v důsledku nákazy, i živou drůbež, kterou bylo třeba utratit ve speciálních kontejnerech. Drůbež se pak likvidovala v kafilerii v Biřkově na Klatovsku, navíc bylo nutné zlikvidovat kolem sedmi milionů vajec a stovky tun kontaminované podestýlky. Nyní ještě pokračuje likvidace zbytků krmiva.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down