V loňském roce přibylo veterinárních kontrol i vybraných pokut

Veterináři v loňském roce uložili pokuty v celkové částce 27,2 milionu korun, což bylo o čtvrtinu více než v roce předchozím. Současně vzrostl i počet provedených kontrol, a to jak těch zaměřených na životní pohodu hospodářských zvířat a zvířat v zájmových chovech, tak i kontrol v oblasti hygieny potravin živočišného původu. Více bylo také kontrolních akcí specializovaných na provoz jatek. Uvedli to zástupci Státní veterinární správy (SVS) na své bilanční tiskové konferenci.

Veterinární inspektoři každý rok uskuteční tisíce kontrol zaměřených na dodržování podmínek welfare u hospodářských i zájmových zvířat. V roce 2022 provedli takových kontrol 6754, meziročně o tři procenta více. Podíl zjištěných závad v chovech hospodářských zvířat dosáhlo podobně jako předloni 19 procent, u zájmových zvířat činil podíl kontrol se závadou necelých 32 procent, srovnatelně jako v roce 2021. Nejčastějšími nedostatky byly nevhodné podmínky chovu, omezování výživy a napájení, nezajištění veterinární péče a nezabezpečení zvířete proti úniku. SVS na základě zjištění předala obecním úřadům obcí s rozšířenou působností 446 podnětů. V pěti nejzávažnějších případech podali veterináři podnět pro podezření z trestného činu policii.  Ředitel sekce veterinární SVS Petr Šatrán řekl, že nejvyšší pokuta byla 500 tisíc korun.

V oblasti hygieny potravin živočišného původu provedli veterinární inspektoři 40 200 kontrol, meziročně o zhruba 700 více než v roce předešlém. Zjištěné závady byly podobné jako v minulých letech. Zhruba pětina zjištěných přestupků spočívala v porušení předpisů správné výrobní a hygienické praxe, 17 procent prohřešků se týkalo označení výrobků, ve 14 procentech šlo o nevhodnou manipulaci s produkty a o jeden procentní bod méně bylo pochybeních při vedení dokumentace. Zhruba desetina přestupků se týkala nedostatečného čištění a sanitace prostor.

Dozor na jatkách loni vykonávalo 400 veterinárních lékařů a techniků a porážek bylo přes 120 milionů. Ředitel odboru veterinární hygieny a ochrany veřejného zdraví Jan Váňa uvedl, že loni veterinární správa také mimořádně kontrolovala jatka. Podnět k tomu dala nezisková organizace Zvířata nejíme, která v květnu zveřejnila záběry z jatek v Hraběticích na Znojemsku, na nichž jejich zaměstnanci při vykládce prasata či krávy kopou nebo jim dávají elektrošoky.

Veterinární správa podala na majitele jatek trestní oznámení kvůli podezření z páchání trestného činu týrání zvířat. Váňa řekl, že SVS mimořádnými kontrolami prověřovala, zda jde o ojedinělý exces, či nikoli. "Podařilo se nám prokázat, že to není systémová záležitost," doplnil s tím, že inspektoři zkontrolovali zhruba třetinu jatek a zaměřovali se na menší provozy podobné tomu na Znojemsku.

Veterinární správa také dozoruje zásilky živých zvířat a živočišných produktů při vývozu. Loni vydali inspektoři potvrzení pro 11 700 zásilek do zemí mimo EU, meziročně to bylo o 13 procent méně. SVS provozuje i pohraniční veterinární stanici na pražském Letišti Václava Havla, kde bylo loni odbaveno 771 zásilek. Zamítnutých a nevpuštěných do země jich bylo 55, tedy meziročně o 12 procent méně. Mezi komodity nejčastěji dovážené ze třetích zemí patřily doplňky stravy a malé obchodní zásilky, jako jsou rybí konzervy či kolagenní střeva, dále výzkumné a diagnostické vzorky, genetický materiál a krmivo pro zájmová zvířat. Pokud jde o živá zvířata, dovážely se nejčastěji akvarijní ryby.

Zástupci SVS ve věci usnadňování vývozu živočišné produkce z ČR do třetích zemí vedou řadu dlouhodobých jednání se zahraničními partnery. V loňském roce nově vyjednali či aktualizovali 25 vývozních osvědčení pro vývoz do třetích zemí, podobně jako v roce 2021.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down