V malochovu na Žďársku byla potvrzena ptačí chřipka, jde o sedmé ohnisko v ČR

Nové ohnisko ptačí chřipky zjistili veterináři v malém chovu v obci Rovečné na Ždársku. Chovatel měl 15 slepic a dvě kachny, uhynulo mu 15 kusů drůbeže, zbývající bude utracená. Státní veterinární ústav Praha z odebraných vzorků potvrdil výskyt ptačí chřipky H5N1, na stanovení patogenity se v tuto chvíli čeká, sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Jde o sedmé ohnisko ptačí chřipky, které se objevilo v Česku od začátku tohoto měsíce.

"Protože chovatel zaznamenal zvýšený úhyn drůbeže, která navíc vykazovala příznaky onemocnění, nahlásil tuto skutečnost SVS," uvedl mluvčí. Veterinární inspektoři v chovu odebrali vzorky a odeslali je k vyšetření. Okolo ohniska budou podle mluvčího vymezení uzavřená pásma a v nich budou přijatá mimořádná veterinární opatření.
V Česku bylo letos od začátku prosince potvrzeno sedm ohnisek ptačí chřipky. Ve všech předchozích případech šlo o vysoce patogenní variantu subtypu H5N1, která může být potenciálně přenosná na člověka, uvedla SVS. Čtyři z ohnisek jsou ve Středočeském kraji a dvě v Jihočeském. Pět bylo v malochovech drůbeže a jedno ve velkochovu kachen na výkrm ve Frahelži na Jindřichohradecku, kde bylo kvůli nákaze 5. prosince utraceno 15 000 kachen.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down