V malochovu v Úlibicích u Jičína se objevilo letošní sedmé ohnisko ptačí chřipky

V malochovu slepic v Úlibicích na Jičínsku se objevila ptačí chřipka. V chovu bylo 29 slepic. Z nich 16 postupně uhynulo, zbytek byl utracen. V České republice jde o letošní sedmé ohnisko ptačí chřipky. Uvedl to mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

Postupný úhyn slepic oznámil krajské veterinární správě chovatel. "Veterinární inspektoři na místě odebrali vzorky a poslali je do Státního veterinárního ústavu Praha na vyšetření, které následně potvrdilo ptačí chřipku subtypu H5N1," uvedl Vorlíček.
Hospodářství podle něj podstupuje opatření s cílem zamezit šíření nákazy. "Zbývající kusy byly utraceny. Okolo ohniska budou vymezena ochranná pásma a v nich vydána mimořádná veterinární opatření," uvedl mluvčí. Takzvané ochranné pásmo bude mít poloměr tři kilometry a pásmo dozoru deset kilometrů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down