V malochovu v Židněvsi na Mladoboleslavsku je letošní 20. ohnisko ptačí chřipky

Veterináři odhalili v malochovu drůbeže v Židněvsi na Mladoboleslavsku další ohnisko ptačí chřipky, letos dvacáté. Chovatel nahlásil úhyn dvou ze 13 slepic, zbývající drůbež vykazovala příznaky nákazy a veterináři ji museli utratit, řekl mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer. V malochovu ve stejné obci bylo ohnisko ptačí chřipky objeveno už letos v lednu.

Veterinární inspektoři odebrali v chovu vzorky a odeslali je k vyšetření do Státního veterinárního ústavu. Na místě nařídili předběžná opatření. "Zbývající drůbež v chovu byla utracena. Okolo ohniska budou vymezena uzavřená pásma a v nich vydána mimořádná veterinární opatření," dodal Majer.
Poslední ohnisko ptačí chřipky v ČR se objevilo koncem března v Libomyšli na Berounsku. V malochovu bylo původně 17 slepic a deset kusů další drůbeže – kachen, hus a perliček. Chovatel nahlásil úhyn čtyř slepic a jednoho kohouta. Zbylou drůbež veterináři utratili. V Židněvsi se ptačí chřipka objevila také v lednu, a to v hospodářství, kde měli šest slepic. Čtyři slepice uhynuly, zbylé veterináři také utratili.
Veterináři v posledních dnech zaznamenali i hromadný úhyn 60 racků na ptačí chřipku u Hobšovického rybníka nedaleko Velvar na Kladensku. Vyšetření už dříve potvrdilo ptačí chřipku také u stovky racků uhynulých u rybníka Třetí Zbrod u Mutěnic na Hodonínsku. Vzhledem k tomu, že jde o nákazu u volně žijících ptáků, nepřijímají se v těchto případech žádná mimořádná veterinární opatření.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down