Raporty ruských úředníků o likvidaci evropských potravin, které podle prezidentského dekretu od čtvrtka masově ničí specializované čety ve spalovnách, na skládkách nebo v kafileriích, se podobají bojovým hlášením z fronty. Likvidaci podléhají nejen potraviny z Evropské unie vystavené ruskému embargu, ale prakticky jakékoli potravinářské zboží bez jasně vyznačené země původu, napsala dnes agentura Interfax.
V permanenci jsou buldozery, válcovače, spalovací pece. Skládky pevných odpadů připomínají prostor vojenských manévrů. Úderníkem se stala Belgorodská oblast hraničící s Ukrajinou, kde jako jedni z prvních ve čtvrtek zničili devět tun sýra neznámého původu. Kotouče žlutého sýra nejprve rozdrtil válec, pak byly zakopány do země.
V Orenburgu si se sýrem, dovezeným prý z Litvy přes Kazachstán, poradil buldozer. V Petrohradě zničili 20 tun německého sýra na letišti Pulkovo. Stejný osud čekal 55 tun pomerančů a rajčat ve Smolensku nebo tuny polských jablek v Novosibirsku. Informace o likvidaci českých potravin se zatím v ruském tisku neobjevily.
Ve spalovně v Tule se z nového nařízení radují, protože likvidace evropských potravin jim umožní dosáhnout konečně projektované kapacity. Ve městě Reutov u Moskvy kontroloři vtrhli do místního supermarketu a zabavili tam polské a irské maso.
Ruské kontrolní orgány od zahájení embarga loni v srpnu dokázaly zastavit jen asi 20 procent potravinového kontrabandu. Teď se prý situace dramaticky zlepší. Jen ve čtvrtek podle kontrolní agentury Rospotrebnadzor v Rusku zničili stovky tun zakázaných potravin. Výtky kritiků, že ničí potraviny vhodné pro pomoc potřebným, ruské úřady rozhořčeně odmítají. Potraviny určené k likvidaci mohou prý být závadné, ba smrtelně nebezpečné. Hrozí antrax, nemoc šílených krav, ptačí chřipka. Pašeráci si přece starosti s hygienou nedělají.
Hlavní problém je ale zřejmě v tom, že v případě charitativní distribuce by se zboží dostalo na černý trh a stalo se kořistí spekulantů. Opatření má také preventivní charakter. Když se zničí náklad tří, čtyř kamionů, čtvrtý už se přes hranice nevydá, prozradili Interfaxu svou strategii pracovníci agentury Rospotrebnadzor.*