Ve výrobě masa zřejmě nastal pozitivní obrat

Výroba masa v České republice se ve druhém čtvrtletí meziročně zvýšila o 2,2 procenta na 114 468 tun. O půl procenta se zvýšil nákup mléka, mlékárny od zemědělců koupily 599,729 milionu litrů. Informoval o tom dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Po letech téměř nepřetržitého poklesu živočišné produkce by mohlo jít o trvalejší obrat v nepříznivém vývoji, uved ředitel zemědělských statistik ČSÚ Jiří Hrbek. Podíl na této pozitivní změně má výrazná finanční podpora státu v posledních třech letech.

Produkce zemědělských výrobců byla vyšší u všech druhů masa. Hovězího masa bylo vyrobeno 16 178 tun, meziročně o 1,1 procenta více. Vepřového masa zemědělci vyprodukovali 60 606 tun, což bylo oproti loňsku více o 2,7 procenta a od čtvrtého čtvrtletí 2012 se tak jeho produkce podle ČSÚ opět dostala nad šedesátitisícovou hranici. Výroba drůbežího masa dosáhla 37 603 tun a byla tak meziročně o 1,9 procenta vyšší.
Z výsledků letošního druhého čtvrtletí lze důvodně usuzovat, že došlo k trvalejšímu obratu ve vývoji, uvedl Hrbek. Pozitivní je podle něj nejen meziroční růst celkové produkce masa o 2,2 procenta, ale také další příznivé aspekty chovů, zejména chovu prasat, které má na masné produkci hlavní podíl. Zemědělci zvyšují stavy především u chovných kategorií, mezi něž patří prasnice a prasničky. Snižuje se tak výrazný pokles dovozů selat z Dánska, Německa, Nizozemska, naopak byl nově zaznamenán růst exportu selat z České republiky do zahraničí, podotkl Hrbek.
Tuzemští chovatelé využívají v posledních třech letech významnou finanční podporu směřovanou na ozdravění chovů prasat. Celková výše podpor přesáhla jednu miliardu korun, a to nyní podle Hrbka začíná být na výsledcích chovatelů znát. Kromě těchto aspektů lze posuzovat příznivě pro další rozvoj české živočišné výroby i letošní výsledky v rostlinné výrobě, řekl Hrbek. Mezi tato pozitiva řadí slibně vypadající úrodu obilovin a s ní spojený mírný pokles cen. Ten je pozitivní pro chovatele, protože ovlivňuje cenu krmiv.

Ceny zemědělských výrobců jatečného skotu se ve druhém čtvrtletí meziročně snížily ve všech kategoriích, u telat o 14,9 procenta, u krav o 5,8 procenta, jalovic o 2,1 procenta a v nejvýznamnější jatečné kategorii, u býků, byly ceny téměř stejné. Průměrná cena jatečných býků byla 46,10 Kč/kg v živém a 83,90 Kč/kg za jatečně upravené.
Ceny jatečných prasat vzrostly mírně, a to o 3,9 procenta. Zemědělci je prodávali za průměrnou cenu 32,81 Kč/kg v živé hmotnosti a za 42,16 Kč/kg jatečně upravené. Ceny jatečných kuřat se snížily o 5,3 procenta. Průměrná cena jatečných kuřat v první jakosti byla 23,75 Kč/kg v živém stavu.
Ceny mléka meziročně vzrostly o 19,1 procenta, zemědělci jej prodávali za průměrnou cenu 9,76 Kč za litr.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down