Veterináři se kvůli mrazu zaměří na životní podmínky zvířat v chladném počasí

Inspektoři Státní veterinární správy (SVS) se kvůli aktuálnímu mrazu při kontrolách zaměří na povinnosti chovatelů hospodářských zvířat při nízkých teplotách. Innformoval o tom mluvčí správy Petr Vorlíček. Chovatelé musí zvířatům zajistit dostatečné napájení, vhodné krmení a ochranu před mrazem.

Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu se budou teploty tento týden pohybovat okolo nuly, v noci mohou klesnout až na minus 15 stupňů.
Inspektoři veterinární správy budou podle Vorlíčka kontrolovat, zda ve výbězích nebo pastvinách nezamrzá voda určená k napájení zvířat. Chovatelé mají podle předpisů rovněž povinnost zajistit přiměřenou ochranu před nepříznivými klimatickými podmínkami. Veterinární správa upozorňuje, že chladné počasí může mít výraznější vliv na mláďata. Uvádí také, že by chovatelé měli upravit krmné dávky zvířatům tak, aby na zvládání nízkých teplot měla dostatek energie.
Podle SVS při silných mrazech mohou například slepicím omrzat hřebínky. Negativní vliv může mít počasí i na domácí zvířata. Menší plemena psů se mohou nachladit. Doporučuje se také psům po návratu z venčení kontrolovat tlapky kvůli posypové soli na chodnících. Problémy může sůl způsobit i kočkám. Chovatelé by podle veterinářů neměli opomíjet to, že domácí zvířata mohou trpí chladem a vlhkem. Chovatelům koní doporučují používat takzvané dekování u zvířat, která nejsou zvyklá na pobyt venku.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down