Veterinární inspektoři nacvičovali likvidaci nebezpečných nákaz v chovu

Likvidaci nebezpečné ptačí chřipky a afrického moru prasat v chovu hospodářských zvířat 1. září nacvičovali pracovníci Státní veterinární správy (SVS) a vojenští veterináři na statku v Heroltovicích na Olomoucku. Tyto nákazy se prozatím podařilo v Česku vymýtit. V okolních zemích jsou ale zaznamenávány nové případy, takže veterináři a farmáři musí být připraveni rychle zasáhnout. Novinářům to na cvičení Nákaza 2021 v Heroltovicích řekl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

"Cílem pravidelného cvičení je simulovat skutečný případ výskytu nebezpečné nákazy v chovech či v populaci volně žijících zvířat a procvičit efektivní součinnost všech zainteresovaných složek SVS. Poznatky získané při cvičení nám také pomáhají zdokonalovat pohotovostní plány a zlepšovat vzájemnou komunikaci," uvedl Semerád.
V Česku není podle Semeráda aktuálně evidován žádný případ nákazy africkým morem prasat a veterináři letos zlikvidovali všechna ohniska ptačí chřipky. V Německu, Polsku a na Slovensku jsou ale zaznamenávány nové nákazy africkým morem prasat, přičemž se nakažená zvířata přibližují k Česku. Například v Polsku byla nemoc zachycena již pouze 40 kilometrů od hranic s Českem. "Ještě před rokem bychom se bavili například o 200 kilometrech," řekl Semerád.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down