Potravináři požadují kontrolu veškerého dováženého masa a vajec

Potravináři požadují kontrolu veškerého dováženého masa a vajec. Dozorové orgány v některých evropských státech nefungují, uvedl to na tiskové konferenci prezident Potravinářské komory ČR Miroslav Toman. Ústřední ředitel Státní veterinární správy (SVS) Zbyněk Semerád závadnost v evropských kontrolách připustil. Podle prezidenta Agrární komory ČR Zdeňka Jandejska vloni dovozy drůbežího masa a vajec do ČR vzrostly, často za dumpingové ceny. Tuzemské zboží však podle něj prochází rozsáhlejšími kontrolami než zahraniční.

"V rámci Evropské unie je to nastaveno tak, že kompetentní orgány mají kontrolovat domácí produkci i produkci, která odchází ze státu, a garantovat, že potraviny jsou nezávadné a kvalitní. Bohužel se tomu tak neděje, ne všude funguje veterinární dozor tak, jak by měl," řekl Semerád a zmínil Polsko, kde veterinární správa prochází restrukturalizací. Podle Tomana by mohla česká vláda rozhodnout o zákazu dovozů polského zboží do té doby, než tamní veterináři projdou znovu certifikací. Čeští veterináři se snaží kontrolovat dovozy více, plošné kontroly ale nejsou možné, řekl Semerád. Kvůli rychlému obratu zboží není možné zkontrolovat více než 15 procent dovážených potravin. Pro neustálou kontrolu by musela mít veterinární správa až desetkrát tolik zaměstnanců, uvedl. Toman si postěžoval, že české zboží je kontrolované více než dovozové.

Loni dovozy drůbežího masa a vajec z Polska do ČR vzrostly. Ceny dovozových vajec jsou podle prezidenta Agrární komory ČR Zdeňka Jandejska dumpingové.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down