Vláda schválila 243 milionů korun pro producenty ovoce, zeleniny, chmele a mléka

Vláda ve středu schválila mimořádnou podporu 243 milionů korun pěstitelům ovoce, zeleniny a chmele a producentům mléka. Informovalo o tom Ministerstvo zemědělství. To již dříve uvedlo, že tato odvětví jsou v důsledku války na Ukrajině nejvíce zasažena narušením trhu a která se potýkají s výrazným zvýšením cen energií, krmiv nebo hnojiv. Z částky 243 milionů korun tvoří 163 milionů korun podpora Evropské komise, dalších 80 milionů korun půjde ze státního rozpočtu.

Evropská komise schválila mimořádnou podporu

Evropská komise podle Ministerstva zemědělství letos v červenci schválila mimořádnou podporu 330 milionů eur (přibližně osm miliard korun) 22 členským státům Evropské unie, zemím sousedícím s Ukrajinou pak vyčlenila samostatnou podporu.

"V případě, že by čeští zemědělci byli nadále v nevýhodném postavení oproti ostatním zemědělcům evropského jednotného trhu, hrozí riziko opouštění výroby a následné rušení sadů nebo chmelnic a snížení produkce mléka. Tím by se otevřela cesta k další závislosti na dovozech, ztráta pracovních míst nejen v zemědělské prvovýrobě, ale i v navazujících službách a zpracovatelském průmyslu," stojí v důvodové zprávě k návrhu rozdělení podpory.

Situace pěstitelů ovoce je dlouhodobě špatná

Situace pěstitelů ovoce je podle Ministerstva zemědělství špatná už dlouhodobě, loni ji dále zhoršil výrazný růst nákladů. Úřad také poukázal na dovoz levných jablek z Polska, který nutí české pěstitele prodávat pod náklady. "Dochází i k poškození (snížení) úrody díky klimatickým jevům, především jarním mrazům, které jsou častější než v předchozích letech," stojí v důvodové zprávě. Obdobně ministerstvo zemědělství hodnotí postavení českých zelinářů. "V roce 2022 se snížila osevní plocha zeleniny o 5,2 procenta a v roce 2023 došlo ke snížení o dalších pět procent," sdělil resort. Pěstitelé chmele se podle Ministerstva zemědělství kromě zvýšených nákladů potýkají rovněž s nedostatkem pracovní síly, který se s válkou na Ukrajině dále prohloubil. "Při pěstování chmele je stále nejvíce využíváno ruční práce, nezastupitelná je především na jaře při zavádění chmele," uvedl úřad. V produkci mléka pak upozornil na pokles jeho výkupní ceny a značné závislosti na vývoji trhu Evropské unie.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down