Vloni byl nejnižší schodek zahraničního obchodu

Schodek zahraničního agrárního obchodu byl loni nejnižší od vstupu do EU a činil 18,4 miliardy korun. Češi vyvezli v roce 2015 potravinářské a zemědělské zboží za 201 miliard korun a dovezli za 219,4 miliardy korun. Dovozy i vývozy se přitom dlouhodobě zvyšují, například loni meziročně o 4,7 miliardy korun stoupl vývoz tabáku a tabákových výrobků. Uvedl to Zemědělský svaz ČR s odkazem na předběžná data Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Velké rozdíly jsou stále u masa. Do ČR se ho loni dovezlo za 26 miliard korun, naopak vývoz byl v hodnotě 6,3 miliardy korun. "Ve struktuře agrárních dovozů mají právě dovozy masa tu nejvyšší absolutní hodnotu," řekl předseda svazu Martin Pýcha. Maso má na dovozech 12procentní podíl. "Tento nepříznivý trend nejsme stále schopni změnit," dodal předseda. Podle svazu je stále aktuální trend, že se z ČR vyváží hlavně laciné suroviny, naopak dováží se výrobky s vyšší přidanou hodnotou. "Markantním případem je vedle masa komoditní skupina mléko a mléčné výrobky. Zde nám hlavně roste vývoz, respektive kladné saldo u mléka jako suroviny, přičemž dovoz, respektive záporné saldo u samostatných mléčných výrobků (bez syrového mléka) se zvyšuje," vysvětlil Pýcha. Vývozy tak podle něj zachraňují hlavně obiloviny a tabák s tabákovými výrobky. Saldo agrárního zahraničního obchodu České republiky bylo naposledy kladné v roce 1993. Od té doby je bilance v minusu.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down