Vsi u Štěpánova, kde se vyskytla ptačí chřipka, dokončují sčítání drůbež

Ve vsích u Štěpánova nad Svratkou na Žďársku, kde se koncem minulého týdne v jednom malém chovu vyskytla ptačí chřipka, podle ankety dokončují místní úřady sčítání drůbeže. Povinnost se týká vsí zařazených Státní veterinární správou (SVS) do přibližně tříkilometrového ochranného pásma. Starostové mají soupisy drůbeže, ale i holubů a okrasných ptáků chovaných v domácnostech předložit veterinární správě do 22. ledna.

Žádná jiná podezřelá onemocnění nebo úhyn ptáků neměla Krajská veterinární správa na Vysočině z této oblasti dosud hlášená, řekl její ředitel Božek Vejmelka.
Vzhledem k tomu, že se na chovy sousedící s postiženým hospodářstvím ptačí chřipka nerozšířila, nemusí přijít na řadu utracení drůbeže v celém Štěpánově. Takový scénář byl podle starostky Šárky Kunčíkové v případě potvrzení nákazy u dalších chovatelů připravený na čtvrtek. "Jsme rádi, že nemusíme vybíjet," řekla. Dobrou zprávu nechal úřad městyse vyhlásit místním rozhlasem hned v pondělí po 16. hodině, kdy ji dostal. Mimořádná veterinární opatření jsou pro tuto oblast vyhlášená na 30 dní, chovatelé musí mít drůbež zavřenou.
O potvrzení nákazy vysoce patogenního subtypu H5N8, který je pro ptáky smrtelný, v malochovu ve Štěpánově informovala veterinární správa v sobotu. Šlo o chov s 12 slepicemi a třemi kachnami. Zvířata, která neuhynula, utratili veterináři, stejně jako 12 slepic u dvou sousedů. U těchto dvou chovů se ptačí chřipka nepotvrdila.
Ve Štěpánově nad Svratkou se 700 obyvateli ani v okolí nejsou komerční chovy drůbeže. Úřad ve Štěpánově udělal soupis drůbeže v domácnostech v neděli. U 107 chovatelů jde o 1370 kusů.
Už v neděli se o sečtení drůbeže postarali také zastupitelé obce Ujčov se 460 obyvateli, jíž do ochranného pásma spadají také místní části Dolní Čepí, Horní Čepí a Lískovec; sčítat se nemuselo jen v části Kovářová. Starosta Vladislav Mitáš uvedl, že soupis, který už poslal veterinární správě, obsahuje 780 slepic, 38 kachen, 40 holubů a 56 okrasných ptáků. Dohromady to je 914 kusů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down