Výrobci zdražili máslo meziročně o více než polovinu

Cena másla od průmyslových výrobců se v srpnu meziročně zvýšila o 53,5 procenta na 145,51 Kč za kilogram. Spotřebitelská cena vzrostla pomaleji, meziročně o 45,2 procenta na 209,24 koruny za kilogram. Uvádí to Ministerstvo zemědělství ve svém materiálu. Po odečtení výrobní ceny od spotřebitelské by tak na marži obchodníků připadla částka 15,90 Kč na čtvrtku másla. Ministr zemědělství Marian Jurečka přitom nedávno uvedl, že za zvýšení ceny mohou částečně obchodní řetězce, které si z másla nechávají až polovinu peněz. Do tohoto výpočtu však započítával i daň z přidané hodnoty.

O materiál ministerstvo požádal předseda vlády Bohuslava Sobotka. Ten zároveň požádal Ministerstvo financí o kontrolu producentů a obchodníků. Svaz obchodu a cestovního ruchu Sobotkův požadavek označil za populistický předvolební tah. Podle Sobotky vláda musí přesně vědět, jak a proč zvýšení cen nastalo, aby mohla na problém adekvátně reagovat. Rovněž spotřebitelé si zaslouží vědět, kde končí zisky ze zdražení másla.

Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) mlékárny v srpnu vykupovaly litr mléka za 8,60 koruny na litr, bylo tak meziročně dražší o 38,7 procenta. Výroba másla v ČR se loni snížila o čtyři procenta na 37,8 milionu kilogramů, uvádí resort v materiálu.

V září jeho cena na pultech podle ČSÚ dále rostla, meziročně se zvedla o 55 procent, v průměru se tak kostka prodávala za 57,36 Kč. Ministerstvo uvedlo, že za prvních sedm měsíců roku 2017 došlo k meziročnímu snížení zásob másla téměř o 50 procent, objem výroby másla zůstal stejný, dovoz másla se snížil asi o 20 procent, vývoz je nižší zhruba o 47 procent. Podle výše uvedených údajů se snížila celková spotřeba másla přibližně o osm procent.

Přes zvýšené výkupní ceny mléka výrobci zvedli ceny u pasterovaného mléka o 9,2 procenta, u trvanlivého o 39,1 procenta a u sýru eidamu o 27,7 procenta. O 13 až 14 procent zdražily i obchody mléko, o 36,7 procenta pak sýr.

Cena másla se zvedla na celém evropském trhu, proti loňsku o 66 procent. Česká republika byla ve spotřebitelských cenách v září pod průměrem EU. V celé EU se od letošního ledna snížila výroba másla o 5,5 procenta. Do července v rámci EU klesl export do třetích zemí o 16 procent.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down