14.09.2022 | 08:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vývoz potravin z Ukrajiny a Ruska vzrostl

Díky červencové dohodě o odblokování ukrajinských černomořských přístavů se zvýšil export zemědělských výrobků z Ukrajiny a Ruska, ale na nízké úrovni zůstává vývoz ruských hnojiv, i když se ho dohoda také týká. V úterý na to upozornila šéfka Konference OSN o obchodu a rozvoji Rebeca Grynspanová (UNCTAD). Nepodařilo se podle ní vyřešit finanční záležitosti kolem vývozu hnojiv a jejich přepravu, napsala agentura AP.
Grynspanová uvedla, že zatímco vývoz ruských potravin se mezi červnem a červencem zvýšil o 12 procent, OSN si dělá starosti s vývozem ruských hnojiv. Ta by bylo přitom v případě severní polokoule bylo potřeba dodat nejpozději do října a listopadu. Generální tajemnice UNCTAD také řekla, že cena hnojiv je nyní oproti začátku roku 2020 trojnásobná. Jako příklad dopadu tohoto zdražení uvedla západní Afriku, kde období, kdy se sejí plodiny na příští sklizeň, už skončilo a výsadba byla výrazně nižší kvůli vysokým cenám hnojiv.
Agentura AP podotýká, že ačkoliv mezinárodní sankce zavedené proti Rusku kvůli invazi na Ukrajinu se nevztahují na potraviny a hnojiva, válka vývoz produkce z Ruska narušila, protože s ním přepravní společnosti a pojišťovny nechtějí obchodovat.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down