Z dotace Královéhradeckého kraje na kůrovce je vyčerpána zatím čtvrtina

Z dotace Královéhradeckého kraje ve výši deset milionů korun na podporu likvidace kůrovce majitelé lesů zatím požádali přibližně o 2,5 milionu korun. O peníze lze žádat do konce října, dotace jsou určené pro malé vlastníky lesů s výměrou do 50 hektarů. Uvedl to radní pro životní prostředí a zemědělství Karel Klíma. Dotacemi chce kraj vlastníky lesů motivovat k rychlé likvidaci kalamitního kůrovcového dříví, podpora se týká těžby dřeva a stavby oplocení nového zalesnění.

"Čekali jsme o dotace větší zájem," připustil Klíma. Kraj od jara dosud přijal 87 žádostí o dotaci a většinou je podle radního podaly obce, které na vyřízení dotace mají administrativní aparát. Soukromí vlastníci lesů podle něj mají hlavně starosti se samotnou těžbou. Dotace má podle Klímy vlastníky lesů motivovat k včasnému pokácení kůrovcového dříví ještě "zazelena" s kůrovcem ve dřevě. "Bohužel expanze kůrovce je tak silná a vlastníci nestíhají," uvedl. Když již kůrovec vyletí a strom uschne, tak na dotaci není nárok. Klíma předpokládá, že více žádostí bude na stavbu oplocenek. V dotačním programu chce kraj pokračovat i v příštím roce.
Těžbu a přiblížení kůrovcových stromů k asanaci kraj podporuje dotací 150 korun za metr krychlový dřeva. Na jeden běžný metr oplocení je dotace 70 korun. Minimální výše dotace je 5000 korun na jednu žádost. Jeden žadatel může získat maximálně 500 tisíc korun. Vlastníků lesů s výměrou do 50 hektarů je v kraji 17 tisíc a hospodaří v lesích o celkové výměře 17 242 hektarů. Právě velké množství malých vlastníků je podle Klímy jedním z rizik šíření kalamity. Nečinnost kteréhokoli malého vlastníka lesa je totiž hrozbou pro sousední porosty jiných vlastníků. Lesy v Královéhradeckém kraji sice zatím nezasáhla kůrovcová kalamita v takovém rozsahu jako na Moravě či Vysočině, ale kraj čeká zhoršení stavu. V západní až severozápadní části kraje lze podle hejtmanství již nyní hovořit o kalamitním stavu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down