Za rekordně vysokou cenou másla stojí rostoucí světová poptávka

Cena másla na nákupních pultech v České republice byla v červnu rekordní, kilogram stál 187,50 Kč. Proti loňskému roku jde o 43% zdražení. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Podle Potravinářské komory ČR za to může rostoucí světová poptávka, podobně argumentují zástupci obchodních řetězců.

Zvyšující se ceny másla mají několik aspektů. Názory se změnily a nyní je živočišný tuk, v tomto případě mléčný tuk, opět v kurzu, řekla mluvčí Potravinářské komory ČR Dana Večeřová. Zároveň se ve světě zvyšuje se poptávka po kvalitních výrobcích s mléčným tukem v Číně, v Austrálii či na Novém Zélandu. V České republice se podle ní navíc zemědělci přeorientovali na chov dojných plemen s nižším obsahem tuku v mléce. Upozornila i na rozdíl v ceně másla v ČR a na německém trhu. Při přibližně stejné nákupní ceně hraje roli vyšší DPH u potravin v ČR, řekla. Navíc mají obchodní řetězce přirážku až 60 procent, dodala Večeřová.

Řetězce tvrzení o vysokých přirážkách odmítají. Podle nich jsou rostoucí ceny másla způsobené celosvětově nižší produkcí, především na Novém Zélandě nebo v Německu a Nizozemsku. Smetany je obecně na trhu nedostatek a situaci nenahrávají ani letní měsíce, kdy je v mléku méně tuku. Podíl obchodní marže na tržbách za zboží v maloobchodu s potravinami v posledních letech roste. V roce 2015 dosahoval 25,3 procenta, v roce 2008 to bylo 24 procent, vyplývá z údajů statistiků.

Také podle Agrární komory ČR jde hlavně o obchodní záležitost. Cena másla nesouvisí s výkupní cenou mléka u prvovýrobců, protože spotřebitelská cena se jako u jiných komodit a potravin z nich vyrobených pohybuje po poněkud jiné křivce. Jde tedy spíše o záležitost obchodu, jeho aktuální poptávky a nabídky a ochoty spotřebitelů cenu akceptovat, zdůvodnil zdražení mluvčí komory Jiří Felčárek.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down